Pistole ZVS P21: přesná střelba bez strhávání

Pistole ZVS P21: přesná střelba bez strhávání
Popisek: pistole ZVS P21
12 / 02 / 2018, 08:30

Dnes testovaný Model P21 s delším závěrem a hlavní se řadí na pomezí mezi kompakt sport a full size. Vyrábí jej společnost ZVS stejně jako nedávno testovanou pistoli P20. Obě pistole jsou v ráži 9mm Luger.

Podíváme se na konkrétní specifikaci této pistole. Jedná se o kohoutkovou pistoli. Rám P21 i P20 tvoří jednodílný polymerový výlisek s příměsí skelných vláken, přičemž součástí výlisku je i lučík, který je konstruován tak, aby umožňoval použití pistolí i s rukavicemi. Pistole mají zaoblené tvary a design minimalizuje riziko zachycení zbraně za oděv nebo zranění při manipulaci s ní. Závěr, hlaveň a další klíčové součásti zbraně mají povrchovou úpravu prováděnou pomocí karbonitridace. Obě pistole se vyrábějí v levnější variantě standart (celočerné provedení) a v dražší variantě Exclusive. Charakteristickým prvkem pistolí ZVS je výrazný „bobří ocas“ v zadní části zbraně, který chrání ruku střelce před zákluzem závěru.

Pro lepší úchop jsou ke zbrani k dispozici tři různá provedení vyměnitelného hřbetu rukojeti. Ta jsou standardním příslušenstvím zbraně už při koupi. Povrch rukojeti je zdrsněný stejně jako plošky nad lučíkem, vše má napomoci komfortnímu úchopu pistole. Spoušť je ocelová a táhlo je přímé, jednostranné, přičemž spoušťový mechanismus má specifikaci SA/DA. Je tedy možné střílet s nataženým kohoutkem (SA) i bez nataženého kohoutku. Odpor spouště je v režimu SA nastavitelný prostřednictvím výměny pružiny v rozmezí 14,7 – 24,5 N, přičemž tovární nastavení odporu spouště má hodnotu 22 N. V režimu DA je odpor spouště nastaven na hodnotu 58 N.

Závěr obou pistolí P20 a P21 se uzamyká hlavňovým hranolem, zbraně jsou vybaveny i přerušovačem, který brání výstřelu při nedovření závěru. Vývrt hlavně s otevřenou kulisou má životnost více než 30 tisíc výstřelů a odpovídá normě CIP. Zásobník je dvouřadý, pojme celkem 16 nábojů ráže 9 mm Luger nebo 12 nábojů ráže 40 S&W a je opatřen indikátory počtu střel v hodnotách 5, 10 a 16. Záchyt zásobníku je stranově vyměnitelný. Velkou předností pistolí ZVS je i velmi jednoduchá rozborka. Závěr hlavně se posune o přibližně 2 mm směrem dozadu, poté se vysune rozborný čep a pak už se snadno uvolní závěr směrem vpřed. Následuje už jen velmi snadné vyjmutí hlavně s pružinou.

pistole ZVS P21

Excalibur Trade ve spolupráci s českou firmou Design Tech připravil pro zájemce i speciální plastové pouzdro s velkou škálou polohování a zavěšení. Pouzdro je unikátní i možností volby tří pojistek. Střelec může volit mezi pojistkou ukazovákovou či palcovou, přičemž na pouzdře můžou být instalovány obě současně, nebo jen odporovou pojistkou. K pouzdru jsou dodávány i veškeré montážní nástroje. Pistole jsou dodávány ve speciálním kufříku, který obsahuje vedle zbraně i čistící sadu, výměnné hřbety rukojeti, 2 zásobníky a nabíjecí adaptér nábojů do zásobníku.

Zde je uvedena technická specifikace Modelu ZVS P21:

Ráže: 9x19 mm Celková délka: 210 mm Celková výška: 132 mm Šířka: 38 mm Hmotnost s prázdným zásobníkem: 831 g Délka hlavně: 121 mm Délka záměrné: 158 mm

Kapacita zásobníku: 16 nábojů Vývrt: drážkovaný Stoupání vývrtu: 250 mm vpravo Odpor spouště: - SA 14,7 - 24,5 N Odpor spouště: - DA maximálně 58 N

A jak pistoli ZVS P21 hodnotíme?

Stejně jako nedávno testovaná pistole je i ZVS P21 ergonomicky příjemně uchopitelná kohoutková pistole vhodná pro praváky i leváky. Její nízká hmotnost a konstrukce usnadňuje ovládání pistole prsty jedné ruky, kterými dosáhneme na hlavní komponenty zbraně, jako je záchyt závěru, pojistka nebo záchyt zásobníku. Snadná a jednoduchá je také rozborka pistole, jakož i její údržba. Někteří střelci rukojeť pistole hodnotí jako krátkou do ruky, pro objemnější ruce však výrobce nabízí zásobník s prodlouženou patkou a kapacitou zvýšenou na 19 nábojů. stejně jako v případě Modelu P20. První zasunutí zásobníku se ne zcela podařilo a proto je nutná kontrola úplného zasunutí zásobníku. To je možné přičíst na vrub tomu, že zbraň, kterou jsme testovali, byla zcela nová, a lze tedy předpokládat, že se časemtzv. ochodí. Po kontrole zasunutí zásobníku následuje velmi snadné natažení. Náboj máme nyní v komoře. Zřetelné, bílé body na mířidlech usnadňují samotné míření. Ocelová konstrukce spouště ulehčuje samotný výstřel a překvapivě nedochází ke klasickému strhávání zbraně při výstřelu. To si naše redakce ověřuje i na následné rychlostřelbě na jedno místo. Pistole ZVS P21 perfektně zasáhla pěti výstřely stanovený cíl. Zbraň je celkovou konstrukcí i svými vlastnostmi velmi příjemná a při střelbě přesná. Cena této pistole se pohybuje v hladině do 17.400 Kč ve variantě Exclusive. Velmi žádaným a profesionálně vyrobeným komponentem je rovněž pouzdro, které je k dostání za pouhých 850 Kč.

Plusy

+ nízká hmotnost pistole

+ ocelová spoušť nestrhává při výstřelu

+ vhodná pro praváky i leváky

+ snadné ovládání

+ cena

Mínusy

- rukojeť může být krátká pro objemnější ruce (řešením je zásobník s prodlouženou patkou)

Excalibur Trade má výhradní zastoupení pro prodej pistolí značky ZVS na českém trhu a jsou k dostání například v e-shopu ESTRELIVO.CZ, stejně jako pouzdro.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

 

 

 

 

 

 

Tagy článku