Francouz chtěl z Ukrajiny propašovat zbraně a munici. Plánoval teroristický útok

Francouz chtěl z Ukrajiny propašovat zbraně a munici. Plánoval teroristický útok
Popisek: Ilustrační foto
06 / 06 / 2016, 16:15

AKTUALIZOVÁNO / Cílem útočníka se ve Francii měly stát muslimské a židovské modlitebny, administrativní budovy, objekty daňové správy a velké silniční komunikace.

Kyjev / Šéf ukrajinské kontrarozvědky Vasyl Hrycak na tiskové konferenci v Kyjevě prohlásil, že zadržený muž plánoval provést ve Francii patnáct teroristických útoků. Za tímto účelem se spojil s „veliteli vojenských jednotek na východě Ukrajiny“, od kterých se snažil získat zbraně a trhaviny. Ředitel SBU přitom nevyloučil, že za plánem údajného teroristy mohou být ruské tajné služby. Zdroj: ceskatelevize.cz

Paříž 4. června (ČTK) - Ukrajinské úřady nedávno zadržely 25letého Francouze, který se snažil převézt ze západní Ukrajiny do Polska větší množství zbraní a výbušnin. Tvrdí to francouzská média, podle jejichž zdrojů zatčený pochází z Lotrinska a plánoval atentáty ve Francii. Podle některých poznatků možná patří ke krajní pravici. 

Ukrajinské bezpečnostní síly Francouze podezřívaly z úmyslu koupit na Ukrajině zbraně. Podle deníku Le Dauphiné Libéré ukrajinští pohraničníci 21. května našli v jeho obytném voze kromě jiného více než 100 kilogramů výbušniny TNT, stovku rozbušek, asi pět kalašnikovů a nejméně tři pancéřové pěsti.

Francouzské bezpečnostní a justiční úřady zatčeného mladíka, který v ukrajinském vězení čeká na případné vydání do Francie, dosud neevidovaly. Podle televizní stanice M6 se podezřelý chtěl se zbraněmi dostat zpět do Francie a podniknout teroristický útok.

Rodáka ze severofrancouzského regionu Lotrinsko policie dříve nezadržela kvůli žádnému významnějšímu přestupku či trestnému činu. V jeho domě ve Francii ovšem nalezli policisté součástky k výrobě výbušnin a také trička zdobená symboly krajní pravice.

Podle zpravodajského webu 20minutes se jedná o znepokojující zprávu krátce před zahájením fotbalového Eura 2016, které se uskuteční od 10. června do 10. července na různých místech Francie a které je spojováno s obavami, že se stane terčem pro islámské extremisty.

Tagy článku