Plánovali čeští extrémisté teroristický útok na vlak? Skupinu infiltroval policejní agent

Plánovali čeští extrémisté teroristický útok na vlak? Skupinu infiltroval policejní agent
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační foto
19 / 05 / 2015, 06:45

Česko obchází strašák terorismu. Výbušnina v bytovce, plánování útoku na nákladní vlak, žhářské útoky na policejní auta, mýtné brány i na firmu prodávající bezpečnostní kamery.

28. dubna zasahovali policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v Brně- Králově Poli proti extrémistům, kteří v bytovém domě umístili nástražný výbušný systém. Dům musel být evakuován a pyrotechnici zasahovali několik hodin. Policisté nezveřejnili, co v bytě našli a nakolik nebezpečný tento předmět je. (Zdroj: lidovky.cz)

Nakonec policie odhalila skupinu levicových extremistů, kteří se hlásí k Síti revolučních buněk, a obvinila je z několika trestných činů  Šetřením vyšlo najevo, že údajně minimálně od loňského září plánovali útok zápalnými láhvemi na nákladní vlak s vojenským materiálem na železniční trati z Prahy do Plzně v úseku Radotín - Beroun.

Policie obvinila šest lidí z přípravy teroristického útoku, přičemž třem z nich hrozí až doživotní vězení. "Dva další čelí stíhání za nepřekažení trestného činu, poslední pak za nedovolené ozbrojování kvůli údajnému přechovávání hromadně účinné zbraně v bytě," uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Nyní vyšlo najevo, že podle policistů obviněná trojice připravovala jako organizovaná skupina rovněž "přerušení dopravy ve větším rozsahu".(Zdroj: tyden.cz).

Trestný čin teroristického útoku spáchá ten, kdo jedná v úmyslu poškodit obranyschopnost ČR, narušit její politickou či hospodářskou strukturu, zastrašit obyvatelstvo nebo protiprávně k něčemu přinutit vládu či jiný orgán veřejné moci. V případě prokázání viny hrozí trojici 12 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest, tedy až doživotí. Vedle trestu odnětí svobody jim může soud uložit také propadnutí majetku.

19. května zveřejnil server lidovky.cz informaci, že se do skupiny údajných českých teroristů dostal tajný policejní agent, který měl být i u plánování teroristického útoku na vlak. Agent měl se skupinou sám navázat kontakt. Právě odposlechy a rozhovory mezi policistou v utajení a podezřelými mohou sehrát roli klíčového důkazu, který bude mít policie u soudu k dispozici. (Zdroj:lidovky.cz)

Podle policejních zdrojů však obvinění nejsou spojováni se žhářskými útoky, ke kterým se hlásí radikální skupina Síť revolučních buněk. Ta se v minulosti přihlásila na internetu k několika žhářským útokům na policejní auta v Janově (19.1.2014), v Praze (13.2.2014) a v Ústí nad Labem (30.8.2014). Rovněž se přihlásila k sabotáži výstavby luxusního rezidenčního domu v Praze (1. 5. 2014) i k umístění zápalných bomb do obslužných skříní mýtných bran na dálnici poblíž Zlína (8.5.2014).

V květnu loňského roku napadli žháři prodejnu firmy DD Technik s.r.o. v Poděbradské ulici v Praze protože, citujeme: "bohatne z prodeje kamer a jiných nástrojů šmírování. .... Tisíce kamer sleduje naše kroky. Neskrývaný dohled nás má přinutit šlapat, jak kapitalisté a autority velí. Videozáznamy jsou vyhodnocovány a slouží k dopadení těch, co se nechtějí podřídit. Za takových podmínek mnozí uvěřili, že kamerový systém udělal odpor proti útlaku neuskutečnitelným", uvádí se také v dokumentu skupiny zveřejněném na internetu. 

Žhářské útoky pokračují i po zadržení šesti obviněných. Ve čtvrtek vzplálo auto před restaurací Řízkárna, která čelí již přes devět měsíců nátlaku anarchistů (více ZDE). Den poté shořelo v Praze policejní auto (více ZDE). K útokům se opět přihlásila Síť revolučních buněk. (Zdroj:lidovky.cz)

Zdroj: lidovky,cz, tyden.cz, anarchokomunismus.org

Tagy článku