Plánují džihádisté rozsáhlé a koordinované teroristické útoky? Podle Europolu ano

Plánují džihádisté rozsáhlé a koordinované teroristické útoky? Podle Europolu ano
25 / 01 / 2016, 16:15

Organizace Islámský stát (IS) má schopnost vést globální teroristickou kampaň, upozornil Wainwright.

Podle nejnovější zprávy Europolu, disponuje teroristická skupina IS možnostmi zaútočit podle "svého uvážení" po celé Evropě. Džihádisté údajně přizpůsobili svoje plány "místním podmínkám." EU má podle ředitele Europolu Roba Wainwrighta očekávat možné teroristické útoky islámských radikálů. Uvedl to dnes při otevření nového protiteroristického střediska Europolu (ECTC). Celý dokument je ke stažení na Twitteru Europolu.

Twitter/ EUROPOL

Podle Wainwraighta je text výsledkem semináře bezpečnostních odborníků z 28 členských států EU, který se uskutečnil tři týdny po pařížských teroristických útocích 13. listopadu. Z dokumentu vyplývá, že teroristická organizace IS disponuje "novou bojeschopností." Analytici Europolu jsou přesvědčeni, že IS "připravuje nové útoky v členských státech EU, a to zejména ve Francii," tvrdí Wainwright a odborníci z unijních států se shodli na tom, že tzv. islámský stát má vůli a schopnost provést v Evropě nové útoky." Zdroj: lexpress.fr

Francouzský premiér chce výjimečný stav v zemi "až do úplné porážky IS"

Lepší sdílení informací a těsnější spolupráci zemí Evropské unie v boji s terorismem má pomoci protiteroristické středisko Europolu (ECTC), které dnes začalo fungovat. Podle ředitele Europolu Roba Wainwrigtha bude centrum také analyzovat aktuální vyšetřování a přispívat ke koordinované unijní reakci na případné budoucí velké teroristické útoky. 

EU byla důrazně varována před masovou migrací a příchodem teroristů do Evropy už 22. dubna

Podle Wainwrighta ECTC nabídne státům osmadvacítky a klíčovým partnerům jako jsou Interpol a Eurojust efektivnější sdílení zpravodajských informací v protiteroristickém boji a to včetně citlivých a utajovaných dat. Středisko také bude mít možnost vyslat své experty do týmů, které terorismus a s ním spojené činy vyšetřují v několika členských zemí unie.

EUROJUST varuje: mezi imigranty jsou islámští radikálové IS

Jenom v Berlíně se počet vyznavačů radikálního islámu, takzvaných salafistů, za posledních pět let zdvojnásobil na 680 a polovina z nich je připravena zapojit se do násilných akcí. Upozornil na to Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci civilní kontrarozvědky. Zdroj: echo24.cz

Tagy článku