Plánují se velká cvičení aktivních záloh: s českou armádou, s IZS i s Českou poštou

Plánují se velká cvičení aktivních záloh: s českou armádou, s IZS i s Českou poštou
Autor fotografie: Viktor Meca, tiskové oddělení|Popisek: Logo cvičení Hradba 2016, do kterého se na jaře zapojí všechny pěští roty AZ
07 / 12 / 2015, 12:00

Aktivní zálohy české armády jsou naplněny pouze z poloviny, ale v roce 2025 by měla mít až 5000 záložáků.

Na jednání poslaneckého výboru pro obranu 2. prosince  informoval náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář poslance, že v souvislosti s postupným nárůstem příslušníků Aktivní zálohy vzniknou i nové jednotky a zintenzivní se jejich výcvik. Cílového stavu, tedy 5 000 záložáků, by mělo být dosaženo nejpozději v roce 2025. Zdroj: acr.army.cz

"Nová struktura jednotek aktivních záloh zohledňuje rostoucí závislost Armády České republiky na schopnostech vycvičených záloh. Aktivní záloha bude v době míru v podstatě jediným zdrojem doplnění připraveným personálem. Vojáci v aktivní záloze budou využíváni k doplnění mírové nenaplněnosti armády pro plnění úkolů na území státu i mimo něj a přednostně u rozvinovaných a vytvářených útvarů,“ uvedl ve svém projevu generálporučík Josef Bečvář.

Momentálně má armáda 1 257 příslušníků Aktivní zálohy, tabulkové počty jsou tedy naplněny z 51%. Každý rok se počítá s náborem cca tří až čtyř záložáků, přičemž svou roli bude mít i větší zapojení vojáků odcházejících do civilu, tak jak ostatně předpokládá novela zákona o vojácích v záloze. V roce 2025 by tak mělo v ČR působit 59 jednotek AZ místo stávajících 22 (2 478 vojáků AZ by spadalo pod Krajská vojenská velitelství a 2 522 pod bojové a podpůrné útvary).

Podle náčelníka Generálního štábu AČR bude armáda do záloh poptávat především střelce, řidiče, operátory, velitele družstev, ale zájem má též o některé specialisty, zejména o lékaře, IT odborníky či právníky.

Největší cvičení záloh má už své logo

Generálporučík dále poslance informoval, jakým způsobem hodlá příští rok prověřit připravenost pěších rot AZ k plnění úkolů v rámci operačního nasazení na území ČR. V termínu 3. března až 22. dubna 2016 se zúčastní všechny pěší roty AZ společného vojenského cvičení HRADBA 2016.

Mimo tohoto cvičení budou dále pěší roty AZ v příštím roce cvičit se složkami IZS a Českou poštou (KVV Brno, Jihlava, Hl. m. Praha, Ostrava, Zlín a Ústí n. Labem); soustředěný výcvik s partnerskými vojenskými útvary budou mít KVV Brno, Pardubice, Liberec a Praha. V září roku 2016 se 9 pěších rot AZ zapojí do mezinárodního cvičení vzdušných sil Ample Strike 2016 (KVV Hradec Králové, České Budějovice, Jihlava, Karlovy Vary, Plzeň, Hl. m. Praha, Olomouc, Ostrava a Zlín).

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace