Platba Rusku za „osvobození Polska“? Drzý předseda ruské Dumy, který chce zpět i Aljašku

Platba Rusku za „osvobození Polska“? Drzý předseda ruské Dumy, který chce zpět i Aljašku
Autor fotografie: By unknown war correspondent of TASS - TASS press agency , October 1939, published also in "Krasnaya Zvezda" in September 1940 ( the first anniversary of Soviet invasion of Poland ). Besides part of Soviet newsreel from October 1939. ("Osvobozhdenie Zapadnoi Ukrainy i Zapadnoi Belorussi"), Public Domain|Popisek: SSSR a Němci slavili vítězství nad Polskem v Brestu Litevském v roce 1939
22 / 05 / 2023, 12:00

Předseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Vjačeslav Volodin tvrdí, že Polsko by mělo vrátit Rusku jak území znovu získaná po druhé světové válce, tak i finanční prostředky vynaložené na ně ve válečných a poválečných letech. Vypočítal, že to bylo přes 750 miliard dolarů.

Volodin zveřejnil příspěvek na Telegramu. Tvrdí, že Polsko musí být potrestáno za „zradu historické paměti“ ohledně údajného osvobození Polska vojsky SSSR během druhé světové války. Domnívá se, že Polsko existuje jen díky Rusku.

Odhadl také, že Varšava by měla zaplatit přes 750 miliard dolarů jako kompenzaci za sovětské investice v zemi po druhé světové válce. Napsal rovněž že by Polsko mělo vrátit území, která, jak tvrdí, po válce získalo zpět díky Rusku.

Státní duma má v pondělí jednat o sankcích vůči Polsku. Podle Volodina by měl být zaveden zákaz pohybu polských kamionů v Rusku. To podle něj způsobí ztrátu Polsku asi 8,5 miliardy dolarů a mnoho pracovních míst. ,,Ať přeloží zboží na ruské náklaďáky. Naši občané budou vydělávat na dopravě,“ dodal Volodin.

Volodin je jedním z nejagresivnějších představitelů režimu Vladimira Putina. Před několika měsíci navrhl, aby byl zabaven majetek Rusů, kteří kritizují agresi vůči Ukrajině. Naznačil také, že Rusko by mohlo chtít získat zpět Aljašku, která byla v 19. století prodána Spojeným státům.

„Rudí napadli Polsko“ – tak na své titulní straně představil události ze 17. září 1939 list Chicago Tribune. Deník označil invazi za čtvrté rozdělení Polska a naznačil, že šlo o výsledek paktu Ribbentrop-Molotov.

Před 84 lety chicagský deník zdůraznil, že Sověti překročili polské hranice, aby „chránili menšiny“ a obsadili „polskou Ukrajinu a Bílé Rusko (Bělorusko)“ v době, kdy Němci vydali ultimátum a vyhrožovali bombardováním Varšavy, pokud se Poláci nevzdají.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku