Platy hasičů a policistů - mýty a fakta

Platy hasičů a policistů - mýty a fakta
Autor fotografie: wikipedie|Popisek: Ilustrační foto
25 / 09 / 2014, 12:45

V úterý oznámil ministr vnitra s premiérem, že vyjednali více peněz pro policisty a hasiče. Některá média to označila za "zvýšení" platů. Jak je to tedy opravdu s jejich platy, a kdo komu dluží.

Kolik máme policistů, hasičů a příslišníků vězeňské služby?

Od roku 2005 do loňska ubylo v našich ulicích osm tisíc policistů, přičemž největší úbytek jich byl za Nečasovy vlády. Vláda stanovila počet policistů pro rok 2013 na 38 996 příslušníků a hasičů na 9 330 příslušníků. (Počet příslušníků vězeňské služby byl na letošní rok stanoven na 7 227).

Vláda sebrala 10%, teď slibuje vrátit 5%, a kde je zbytek?

Ministr vnitra uvedl toto úterý, že vyjednal více peněz pro policisty a hasiče, řekl: "Kromě 3,5% zvýšení, kterého se policisté a hasiči dočkají spolu s ostatními státními zaměstnanci od listopadu 2014, získají do tarifů další 1,5 % od ledna příštího roku." 

Jenomže v roce 2010 se tehdejší vláda rozhodla na dobu tří let o 10% snížit platy příslušníkům policie, vězeňské služby i hasičům. A ještě před snížením těchto platových tarifů v roce 2010 jim byly postupně snižovány i další složky platu- příplatky za směnnost nebo rizikové příplatky, atd. Jednalo se tehdy o razantní snížení platů, i v nárokové složce platu. Ale současně jim vláda slíbila, že za tři roky jim těchto 10% vrátí.

Ale teď vláda vrátila jen 5% a dalších minimálně 5% stát ještě dluží svým ozbrojeným složkám. A to není započítána inflace v průměru kolem 2% ročně.

Když nezaplatíme daně, platíme pokutu. Když nezaplatíme pokutu, přijde exekutor. Co ale dělat, když své dluhy nesplácí stát? Policisté, hasiči a další nedostali přidáno, ještě jim stát dluží. 


 

Například příslušníkovi, který byl zařazen v 6. platové třídě a měl praxi do 21 let, klesl plat o neuvěřitelných 2.650 korun, a to pouze na základě změny – snížení tarifů. Z těch jsou však odvozeny i odměny za pohotovost např. u hasičů, proto byl propad jejich platů mnohem vyšší. Navíc: míra inflace se meziročně pohybovala v průměru kolem 2% (2010-1,5%, 2011- 1,9%, 2012- 3,3%, 2013- 1,4%). Takže inflace jim "ukousla" další část platu (stejně jako nám všem).  

Vývoj platů ozbrojených sborů  

Psali jsme také:

Premiér a ministr vnitra vyjednali více peněz na platy pro policisty a hasiče

Jak je to s "navýšením" platů u bezpečnostních složek

S platy nemůžeme být spokojeni

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.