Pluk ukrajinských nacionalistů byl natočen při rabování

Pluk ukrajinských nacionalistů byl natočen při rabování
08 / 02 / 2015, 11:00

Azov vznikl nejprve jako prapor a to 4. května minulého roku. Podle slov jednoho z velitelů Azovu a poslance Kyjevské městské rady za Radikální stranu Igora Mosijčuka se na financování a vyzbrojení tohoto útvaru podílí ukrajinské ministerstvo vnitra, nacionalističtí politici i soukromí podnikatelé.

Oproti tomu ruská média tvrdí, že si tento pluk, který je součásti Nacionální gardy Ukrajiny nedávno podřízené přímo prezidentu Porošenkovi, platí oligarcha a konkurent Porošenka v bojí o moc Igor Kolomojskij.

Tento útvar se v průběhu své krátké existence stihl proslavit. Nejenom pro proruskou stranou, ale i pro umírněné příznivce Kyjeva se ale často stává terčem ostré kritiky za nedisciplinovanost a neonacismus. Členy útvaru jsou údajně neonacisté nejenom z Ukrajiny, ale i z Švédska, Itálie, Ruska, Francie, Běloruska, Slovinska a Kanady.

V lednu proruští blogeři rozšířili tuto nahrávku z bezpečnostních kamer ukrajinské kancelářské budovy, kterou rabují příslušníci Azovu, údajně se samotným Igorem Mosijčukem v čele:

Přibližně ve stejnou dobu se na veřejnost dostala i tato poněkud komický vyhlížející volnočasová aktivita vojáků z Azovu:

Na YouTubu  je ale také nalezení celá řada nahrávek s bojovým nasazením Azovu:

A videí propagačního charakteru, které prezentuji příslušníky Azovu jako ochránce Ukrajiny, odjíždějící na východní frontu:

Hodinový rozhovor ukrajinských médii s jedním z lídrů Azovu Mosijčukem si můžete poslechnout zde:

Celkově však dění okolo pluku Azov spíše vypovídá o chaotičnosti a nejednotnosti v řadách provládních sil Kyjeva. 

Právě vypukly vzájemné boje mezi proruskými separatisty

Drsná výměna názorů mezi separatistou a ukrajinským vojákem

Šílený osud ukrajinských válečných zajatců v Doněcku

Kompletní přehled bojů na Ukrajině za týden: popis, mapy, videa

Tagy článku