Plynařští experti: potřebujeme nové plynovody

Plynařští experti: potřebujeme nové plynovody
24 / 05 / 2018, 18:45

Sdružení velkých spotřebitelů energie ve středu na své konferenci, za účasti zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu, Energetického regulačního úřadu, přenosové a distribuční soustavy, diskutovalo potřebu výstavby nových plynovodů.

Například Jiří Gavor z ENA uvedl, že česká energetická koncepce může být problém, neboť je zcela odlišná od zbytku Evropy. Podle Gavora překvapivě v ČR spotřeba plynu na rozdíl od zbytku Evropy neroste, přitom se z plynu dá vyrábět elektrická energie. Poukázal i na problémy plynovodu Nordstream, který se stal politickým tématem. Tento plynovod vede plyn severní cestou přes Baltské moře z Ruska. Podle Gavora je zřejmé, že bude potřeba i Nordstream II, který má podporu Ministerstva průmyslu a obchodu i Energetického regulačního úřadu.

psali jsme: Zdraží vláda plyn a teplo? Další tunel jako solární elektrárny?

Potřebu rozvoje plynárenské infrastruktury zmínila i zástupkyně Energetického regulačního úřadu, Petra Grigelová. Podle ní se ale na projektech jako je plynovod BACI (propoj Českou republikou a Rakouskem) ukazuje, že legislativa, včetně té evropské není dobře nastavena. Projekt BACI měl podle ní před ERÚ problém prokázat, že jde o dlouhodobě využitelný projekt. A to i přesto, že se jedná o tzv. projekt PCI, tedy projekt společného zájmu. Právě plynovod BACI ukázal, jak jsou pravidla pro tyto projekty nastavena vágně a nepodporují výstavbu strategické infrastruktury.

Zástupce přepravní soustavy Michal Slabý zmínil implementaci principu solidarity do české legislativy a otázku virtualizace hraničních předávacích bodů.

psali jsme: Jak se nenapálit při změně dodavatele energií?

Sdružení velkých spotřebitelů energie sdružuje velké zákazníky v oblasti energií a vzniklo jako protiváha dodavatelů, kteří měli do konce roku 2001 monopolní postavení. Hlavním úkolem sdružení je trvalá obhajoba a prosazování zájmů spotřebitelské strany při nákupu energií, zejména elektřiny a plynu. Jedná se hlavně o aktivity v oblasti legislativní (jednání s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a s Energetickým regulačním úřadem) a v oblasti tvorby cen. Sdružení mimo jiné pravidelně pořádá semináře a konference z oblasti energetiky.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace