Po dvou letech kleslo množství malwarových incidentů pocházejících z ČR pod milion

Po dvou letech kleslo množství malwarových incidentů pocházejících z ČR pod milion
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
27 / 08 / 2019, 18:00

Škodlivé programy Trojan-Ransom útočí na soukromé i firemní uživatele se stejnou úspěšností, protože jsou jejich funkcionality jednoduché a zároveň velmi efektivní. Tito trojští koně zašifrují soubory na uživatelově počítači a za jejich opětovné zpřístupnění požadují výkupné. Množství škodlivých verzí těchto programů neustále stoupá stejně tak jako počet ransomwarových rodin. Z toho vyplývá, že kyberzločinci neztrácejí o ransomware zájem a neustále vytvářejí jeho nové verze.

Ve druhém čtvrtletí tohoto roku zaznamenali odborníci vysoký počet pokusí o infikování počítačů. Ze statistik Kaspersky vyplývá, že bylo útoky zasaženo 232 292 unikátních uživatelů – o 46 % více než ve druhém čtvrtletí minulého roku (158 921). Mezi státy s nejvyšším podílem napadených uživatelů patřily Bangladéš (9 %), Uzbekistán (6 %) a Mosambik (4 %).

Hackeři k útokům na uživatele stále nejčastěji používali ransomwarovou rodinu WannaCry, která od dubna do června stála za 23,4 % útoků. Ta stále zneužívá stejnou zranitelnost operačního systému Microsoft, která byla odpovědná za ransomwarovou epidemii před dvěma lety a na níž už více než dva roky existuje bezpečnostní záplata. Druhým nejvýznamnějším hráčem byl Gandcrab s 13,8% podílem.

„Ransomwarová rodina GandCrab je u hackerů dlouhodobě jedním z nejoblíbenějších šifrátorů. Přední příčky ve statistikách nejrozšířenějších ransomwarů obsazuje dlouhých 18 měsíců, přičemž ke konci druhého čtvrtletí oznámili její tvůrci postupné stažení. K tomuto kroku se podle svého vyjádření rozhodli proto, že už se jim podařilo ze svých obětí vylákat obrovské sumy peněz. Tento fakt deklaruje, jak nebezpečnou hrozbou ransomware je. Nabádáme proto všechny uživatele, aby si pravidelně aktualizovali softwary a používali bezpečnostní řešení,“ říká Fedor Sinitsyn, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky.

Další zajímavá zjištění reportu:
• 2 906 123 internetových malwarových incidentů detekovaly bezpečnostní produkty na počítačích českých uživatelů. Celkově tak bylo ve druhém čtvrtletí napadeno webovými hrozbami 17,1 % uživatelů. Česká republika se tímto podílem řadí na 126. místo v celosvětovém žebříčku rizik spojených s prohlížením webu.
• 2 771 918 malwarových incidentů způsobených offline metodami. Celkově tak bylo napadeno 21,2 % českých uživatelů.
• 522 817 zaznamenaných škodlivých malwarových incidentů způsobených servery z České republiky. Toto číslo představuje ve světovém množství 0,07% podíl a řadí Česko na 31. příčku.
• Bezpečnostní řešení Kaspersky detekovala a zastavila 717 057 912 nebezpečných útoků, které pocházely z online zdrojů ve více než 200 státech světa. Jedná se o 26% pokles oproti Q2 2018.
• Pokusy o malwarovou infekci zacílenou na krádež peněz prostřednictvím přístupu do online bankovnictví byly detekovány na 228 206 uživatelských počítačích (6% nárůst oproti Q2 2018).
• Antivir Kaspersky detekoval celkem 240 754 063 unikátních škodlivých a nežádoucích objektů (25% nárůst oproti Q2 2018).
• Produkty Kaspersky specializující se na ochranu mobilních zařízení detekovaly 753 550 škodlivých instalačních balíčků (57% pokles oproti Q2 2018).

Zdroj: Kaspersky

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace