Po krvavém Halloweenu padla rumunská vláda

Po krvavém Halloweenu padla rumunská vláda
Autor fotografie: „Jack-o'-Lantern 2003-10-31“ od Toby Ord – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jack-o%27-Lantern_2003-10-31.jpg#/media/File:Jack-o%27-Lantern_2003-10-31.jpg
04 / 11 / 2015, 12:00

Tragédie v bukurešťském klubu, při které uhořelo 32 lidí, má svou politickou dohru. Dnes rezignoval rumunský premiér Victor Ponta s celým svým kabinetem.

V noci z pátku na sobotu propukl v nočním klubu V Bukurešti požár. Koncert rumunské metalové skupiny Goodbye to Gravity provázela pyrotechnická show, při níž došlo k explozi a následnému vznícení polystyrénové dekorace na pódiu a obložení zvukové izolace, z něhož se plameny rozšířily na zdi a strop. V následném zmatku, kdy se snažilo několik lidí dostat ven jediným východem, zemřelo na důsledky popálení, udušení nebo ušlapání 32 osob, další desítky jsou v kritickém stavu a zhruba 160 lidí bylo zraněno. Podle byly v klubu hrubě porušeny bezpečnostní předpisy.

Právě událost v nočním klubu se stalo poslední pomyslnou kapkou, která završila trpělivost obyvatelstva. Včera před sídlem vlády demonstrovalo několik desítek tisíc lidí za odstoupení premiéra Victor Ponta a ministra vnitra Gabriela Oprey. Rumunové je obviňují ze současného stavu země a míru korupce, která stála i za tragédií v oblíbeném podniku. Premiér Ponta dnes oznámil svou rezignaci i odstoupení svého vládního kabinetu v přímém televizním přenosu.

Tagy článku