Po pěti letech pokračuje soud kvůli letounům CASA

Po pěti letech pokračuje soud kvůli letounům CASA
Autor: Screenshot YouTube
19 / 12 / 2017, 11:30

V úterý začal Obvodní soud pro Prahu 6 znovu projednávat kauzu předraženého nákupu letounů CASA.

V případu jsou hlavními obžalovanými bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová a někdejší ředitel sekce vyzbrojování resortu Jiří Staněk. Obžaloba oba viní z toho, že zneužili pravomoci veřejného činitele a porušili povinnosti při správě cizího majetku. Pokud je soud shledá vinnými, hrozí jim až desetileté vězení.

Obžaloba klade Parkanové a Staňkovi za vinu, že v roce 2009 uzavřeli nevýhodnou smlouvu na čtyři letouny CASA C-295M se společností Omnipol. Nákup byl však podle tvrzení obžaloby předražený, což uvádí znalecký posudek následně zpracovaný policií. Podle posudku byla cena 3,5 miliardy korun zcela nepřiměřená a stát měl přijít touto transakcí podle obžaloby o 819 milionů korun tím, že Parkanová ani Staněk nenechali zpracovat nezávislý posudek. Staněk svou vinu u soudu odmítl, Parkanová se líčení nezúčastnila.

Kromě tehdejších ministrů má dnes vypovídat bývalí ministři Martin Bursík, Petr Bendl a senátorka Daniela Filipiová, bývalý velitel letecké základny ve Kbelích Josef Bejdák, a slovo by měl dostat i klíčový svědek obžaloby, pilot Karel Daňhel.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace