Po šerifech se proti akvizici Vista Outdoor do rukou CSG ohrazují také policisté. Žádají prověření vazeb společnosti na Rusko a Čínu

Po šerifech se proti akvizici Vista Outdoor do rukou CSG ohrazují také policisté. Žádají prověření vazeb společnosti na Rusko a Čínu
Autor fotografie: Office of Public Affairs, Public domain
30 / 04 / 2024, 11:30

Po několika amerických kongresmanech a dopisu 3000 amerických šerifů se ke kritice záměru prodat amerického výrobce střeliva Vista Outdoor Inc. do rukou Czechoslovak Group přidává také vlivná Národní asociace policejních organizací (NAPO). Zpráva o tom přichází ve chvíli, kdy do pražské centrály CSG míří předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Jménem Národní asociace policejních organizací (NAPO), která zastupuje více než 1 000 policejních jednotek a asociací a více než 241 000 policistů z celých Spojených států, se na Vás obracím, abych zdůraznil naše obavy o bezpečnost v souvislosti s navrhovanou akvizicí sportovních produktů společnosti Vista Outdoor společností Czechoslovak Group. Sdílíme mnoho stejných obav, které Národní asociace šerifů vyjádřila ve svém dopise z 9. dubna 2024,“ píše výkonný ředitel NAPO W. J. Johnson v úvodu dopisu, který v pátek 26. dubna 2024 adresoval ministru spravedlnosti Merricku Garlandovi a ministru vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkasovi.

Policejní asociace se tím připojuje k předchozím výhradám, které formulovali někteří republikánští politici, kteří se obraceli na ministryni financí Janet Yellenovou, předsedkyni CFIUS (Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech, jehož souhlas s transakcí je jednou z podmínek jejího uskutečnění), a také 3000 šerifů, kteří se obrátili s podobným dopisem na prezidenta Joe Bidena. „Pokud CFIUS navrhovanou akvizici schválí, dojde ke zvýšené koncentraci v oblasti munice pro ruční palné zbraně a zápalek, kdy jediný zahraniční subjekt bude ovládat významný podíl trhu,“ píše NAPO v aktuálním dopise. „Důležité je, že vzhledem k celosvětovému nedostatku dodávek nábojů a střeliva, spolu se zvýšenou konsolidací a rozsáhlou sítí neamerických zákazníků Czechoslovak Group po celém světě, mohou americké orgány činné v trestním řízení zaznamenat nárůst cen a delší dodací lhůty,“ varuje.

Joe Biden a Merrick Garland

Zároveň Johnson ve své dopise obecně odkazuje na dřívější sdělení o vazbách Czechoslovak Group na Rusko a Čínu, vůči nimž se CSG opakovaně ohrazovala. „CFIUS by měl pečlivě prověřit minulé a současné obchodní vztahy skupiny Czechoslovak Group se zahraničními protivníky a hrozbu, kterou to představuje pro americké orgány činné v trestním řízení,“ uzavírá NAPO s tím, že „na americkém vlastnictví záleží, zejména pokud jde o životně důležité americké bezpečnostní síly a strategické prostředky národní bezpečnosti, jako je Vista.“

Ursula von der Leyenová v sídle CSG

O tomto dalším dopise, který se negativně vymezuje vůči záměru Czechoslovak Group rozšířit své působení ve Spojených státech a posílit svou pozici v oblasti výroby střeliva, se dozvídáme v den, kdy v rámci předvolební kampaně Evropské lidové strany, kam patří česká TOP 09 a KDU-ČSL, je v Praze předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která kromě jiného navštíví také nové sídlo Czechoslovak Group v Karlíně.

Bývalá německá ministryně obrany získala již v březnu nominaci Evropské lidové strany, aby kandidovala na druhý mandát v čele Evropské komise, přičemž mezi její priority patří pokračující podpora Ukrajiny, která vzdoruje ruské agresi, krize v Pásmu Gazy, nestabilita na Blízkém východě a vzestup Číny. Jde v sumě o ryze bezpečnostní témata. V případě Ukrajiny jsou urgentní potřebou dodávky vojenské pomoci, zejména dělostřelecké munice a munice pro systémy protivzdušné obrany. Ve financování těchto dodávek hraje Evropská unie významnou roli, a není tedy divu, že kroky šéfky Evropské komise míří v Praze také do sídla Czechoslovak Group, která patří mezi nejvýznamnější evropské výrobce munice.

Výsledky Ursuly von der Leyenové v pozici ministryně obrany v letech 2013–2019 jsou vystavovány kritice. „Stíhačky a vrtulníky, které nelétají. Lodě a ponorky, které neplují. Velký nedostatek všeho od munice po spodní prádlo,“ napsalo v roce 2019 o stavu Bundeswehru po jejím působení Politico. Svou politikou v rámci vlády Angely Merkel do velké míry v klidnějších dobách, kdy se zdálo, že přímé ohrožení neexistuje, přispívala Ursula von der Leyenová k tomu, že je dnes třeba skokově navyšovat výdaje na obranu a zásadním způsobem zanedbávané ozbrojené síly tváří v tvář ruské hrozbě modernizovat.

Zdroj: NAPO, ČRo, Politico

Tagy článku