Kvůli IS se přiostřuje konflikt mezi Kurdy a Turky

Kvůli IS se přiostřuje konflikt mezi Kurdy a Turky
Autor: "Flag of Kurdistan Workers Party (PKK)" by Herrn - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
26 / 07 / 2015, 17:30

V sobotu večer byli při teroristickém útoku v kurdské provincii Diyarbakir zabiti dva turečtí vojáci, další čtyři jsou zraněni. Události předcházely protesty Kurdů kvůli postoji turecké vlády k IS.

 

Exploze trhaviny v autě zasáhla kolonu vojenských policistů směřujících k zásahu proti Kurdům, kteří zablokovali hlavní křižovatku ve městě Lice a zapálili několik aut. Separatisté z levicové Kurdské strany pracujících (PKK), kterou Turecko zakázalo a USA ji považuje za teroristickou organizaci, pořádají od pondělka demonstrace kvůli masakru v tureckém Surucu na hranicích se Sýrií, při kterém zemřelo 32 lidí. K útoku se přihlásil IS a demonstrující Kurdové vyčítají turecké vládě, že vůči IS nepodniká dostatečně razantní kroky.

Turecko je dokonce obviňováno z aktivní podpory IS a to nejen Kurdy. Podle sousední Sýrie a některých západních spojenců Turecko pomáhalo svrhnout prezidenta Bashára a umožňovalo pašování zbraní a přechod bojovníků přes své hranice. Turecko prý také s IS obchoduje - prodává mu zbraně a naopak nakupuje od něj ropu. V zemi působí řada náborových center této teroristické organizace. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jakoukoli spolupráci s IS popírá.

Syrské kurdské milice se snaží s IS bojovat a na začátku července úspěšně dobyly zpět město Ain Issa. Do boje se aktivně zapojili i vojáci PKK.

Vztahy mezi Kurdy a Turky se opět přiostřují. Vláda v uplynulém týdnu podnikla nálet na základny PKK na severu Iráku. Důvodem prý bylo zabití dvou tureckých policistů.

Zdroj: CNN

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace