Po Ukrajině je další na řadě Tchaj-wan. Trump si zavěštil v televizní show

Po Ukrajině je další na řadě Tchaj-wan. Trump si zavěštil v televizní show
Autor fotografie: Gage Skidmore, flickr (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Donald Trump
23 / 02 / 2022, 13:30

Podle bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa je po Ukrajině další na řadě Tchaj-wan, na který si dělá dlouhodobé teritoriální nároky Čína.

Donald Trump musel stejně jako jeho nástupce Joe Biden jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Trump označil tyto dva politiky příznačně jako dvojčata. V televizní show si bývalý excentrický americký politik dovolil zavěštit.

Podle něho je po Ukrajině další na řadě také Tchaj-wan, na který si dělá dlouhodobé nároky Čína, když jej považuje za vzbouřeneckou provincii. Trump řekl, že právě Čína chce Tchaj-wan ,,velmi naléhavě".  Když byl posléze Trump tázán na to, zda věří, že Čína ve světle stále se zhoršující situace okolo Ukrajiny provede invazi na Tchaj-wan, odpověděl, že ,,rozhodně".

Trump nešetřil v TV show pozoruhodnými postřehy. Podle něho to byl právě on, kdo zabránil Rusku, aby narušilo vojensky územní celistvost Ukrajiny. Ale to bylo před několika lety. ,,Myslím, že se chová trošku jinak (po uznání nezávislosti povstaleckých republik Ruskem), vidí tuto možnost. Věděl jsem, že vždy se chtěl zmocnit Ukrajiny."

A Trump pokračoval: ,,Říkal jsem mu, nemůžeš to udělat a neodhodláš se to udělat. Ale viděl jsem, že to udělat chce, mluvili jsme o tom dlouze," doplnil bývalý americký prezident.

To, zda skutečně pohne dílčí vpád ruských vojsk na část ukrajinského území, i čínskou hlavou státu k přímé akci vůči Tchaj-wanu, se teprve uvidí.

Zdroj: newsmax.com

Tagy článku