Pobaltí se chystá na ruskou invazi! Přečtěte si, proč může vypuknout válka

Pobaltí se chystá na ruskou invazi! Přečtěte si, proč může vypuknout válka
Autor: Russia Today na YouTube |Popisek: Ruští vojáci
27 / 02 / 2015, 14:00

Mezi Litvou, Lotyšskem a Estonskem na jedné straně a Ruskem na straně druhé to vře. Primárně přitom nejde o ekonomiku – Rusové jsou praktický nepostradatelní jako investoři do tamního hospodářství a odběratelé produkce z Pobaltí. Všechny tři země jsou vytíženým logistickým koridorem mezi Ruskem a západem a jejích hospodářská úloha pro Rusko by měla teoretický v dobách krize na Ukrajině stoupat. Ale vše je jinak a důvod je jasný: je to politika.

Pro typického domácího ruského voliče jsou všechny tři malé pobaltské státy zrádci a odpadlíky od SSSR. Rusové si myslí, že ruská menšina v pobaltských státech je utlačována tamními vládami velice podobným způsobem, jakým se údajně chová vláda v Kyjevě vůči jihovýchodu Ukrajiny. Z 1 milionu 300 tisíc obyvatel Estonska je 25% Rusů, v 3 milionové Litvě je Rusů 6% a v dvoumilionovém Lotyšsku tvoří Rusové 27% populace.

Pro typického lotyšského, estonského a litevského voliče je Rusko nechtěným velkým bratrem, od kterého očekává především vměšování se do vnitřních záležitosti pobaltských států, ne-li přímou vojenskou agresi. Pomyslným vrcholem těchto rozporů mezi národy je pak hodnocení události 2. světové války. Pro Rusy je to velká vlastenecká válka, před kterou znovu sjednotili území z dob carské říše – včetně Litvy, Lotyšska a Estonska – a v rámci které porazili nacisty, se kterými právě tyto tři pobaltské národy aktivně kolaborovaly. Většina obyvatel Pobaltí tu situaci ale vnímá zcela jinak: po krátkém osvobození se od Ruska během 20. a 30. let 20. století přišla v roce 1940 drsná sovětská okupace a spolu s ní Stalinův teror. Nacismus a komunismus, potažmo německou a ruskou okupaci, proto dnes vnímají jako velice blízké pojmy.

To se projevuje především v zákazu sovětské symboliky, včetně sovětských medailí, se kterými se tam dnes na veřejnosti de facto nesmí ukázat ani veteráni sovětské armády v den vítězství, který slaví 9. května. To je pak v kontrastu s častými průvody neonacistů a veteránu Waffen SS, které jsou úřady pobaltských zemí povětšinou tolerovány. Tato situace vedla k doposud nejtvrdším střetům mezi úřady pobaltských zemí na jedné straně a ruskou menšinou na straně druhé: k nepokojům v estonském Tallinnu v roce 2007. Jejích zdrojem byl přesun památníku sovětským vojákům 2. světové války z centra hlavního města Estonska na hřbitov. To se stalo posledním kapkou pro ruskou menšinu, masivně podporovanou jak ruskou vládou, tak ruskými státními médii. Na ulicích města vypukly opravdové boje mezi policii, ruskou menšinou a estonskými nacionalisty: 

Proto současné boje na východě Ukrajiny tak vyplašily úřady všech tři pobaltských států. Ačkoliv jsou všechny tři členy EU a NATO a jejích vzdušný prostor je nyní chráněn zvýšeným počtem aliančních stihaček, necítí se lidé v Pobaltí bezpečně. Slova Kremlu o silné ruské menšině a utlačování ruštiny na Ukrajině jako o důvodu ruské intervence mohou být totiž velmi snadno aplikována i v případě Pobaltí. Stejně tak si mohou ruská média znovu začít intenzivně všímat síly pobaltských neonacistů a poukazovat na to, že Pobaltí bylo velkou část svých dějin nedílnou součásti Ruska. A ačkoliv k tomu ještě dnes nedošlo a Kreml zcela evidentně ještě není hotov ani na Ukrajině, 9. květen se blíží a spolu s ním lze očekávat nové střety mezi ruskou menšinou a pobaltskými úřady.

Takto lze zřejmě objasnit to, že obyvatelé Litvy mají začátkem tohoto roku velký zájem o vojenský výcvik. World Bulletin informuje, že ministerstvo obrany Litvy vydalo dokonce učebnici pro občany, která je má naučit správnému chování po dobu možné okupace. Doplňuje tak vojenský výcvik o návod k vypovědění občanské poslušnosti okupačním úřadům. Ministr obrany Litvy Juozas Olekas sdělil agentuře Reuters toto:  „Příklady Gruzie a Ukrajiny, které byly připraveny o část svého území, nám ukazují, že neumíme čelit podobné situaci a že bychom se měli připravit“ (…) „Když Rusko zahájilo svou agresi na Ukrajině, naší občané zde v Litvě pochopili, že nežijeme v přátelském sousedství.“

Rusko pak prezentuje svou zvýšenou vojenskou aktivitu v Kaliningradské oblasti – bývalém německém východním Prusku, anektovaném SSSR v roce 1945 – jako obranné manévry proti zvýšené aktivitě NATO v regiónu. Kaliningradská oblast Ruska je relativně zranitelná, jelikož jí chybí jakékoliv pozemní spojení s ostatním územím Ruska, tedy spojení, které by neleželo na území jiných států. Sousedící s Kaliningradskou oblasti Litva a Polsko přitom nejsou vůči současnému vedení v Kremlu nijak přátelští a tak se tento malý kraj Ruska může snadno ocitnout v svérázné ekonomické blokádě.

Zde můžete vidět záznamy nedávného masivního vojenského cvičení ruské armády v Kaliningradské oblasti: 

Takto vypadají současné sily NATO v Litvě:

A zde jsou záznamy mapující působení českých Gripenů v Litvě v roce 2012:

Údálosti z roku 2007 v Tallinnu jsou dodnes Ruskem a Estonskem interpretovány zcela jinak. Zde je náhled do estonské mediální scény:

A takto to vidí Rusové:

Psali jsme také:

Ruské tanky mohou být za dva dny na Slovensku, Slováci nechtějí do armády 

Estonsko buduje na hranici s Ruskem opevnění

Rusko opravuje svá jaderná monstra 

Američtí zabijáci tanků v Evropě 

Rusko chřestí zbraněmi nad Barentsovým mořem 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace