Poblíž útočníka z Paříže byly poznámky o IS, v autě měl Korán

Poblíž útočníka z Paříže byly poznámky o IS, v autě měl Korán
Popisek: policie
21 / 04 / 2017, 16:00

Poblíž těla útočníka z pařížské třídy Champs-Élysées se našla rukou psaná poznámka na obranu teroristické organizace Islámský stát. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování.

Vyšetřovatelé také našli Korán v autě devětatřicetiletého Francouze Karima Cheurfiho, který na policisty v centru Paříže střílel, než byl sám zabit.

Útok v centru Paříže vrhá stín na nedělní prezidentské volby

Francouzské úřady znají totožnost útočníka, který ve čtvrtek večer na pařížské třídě Champs-Élysées u Vítězného oblouku zabil jednoho policistu a dva další zranil, zatím ji ale nechtějí zveřejnit. Média dříve informovala, že jde o devětatřicetiletého Francouze s kriminální minulostí, který byl po útoku zabit. Policie mezitím začala vyslýchat tři lidi z útočníkova blízkého okolí. Útok se odehrál jen tři dny před prvním kolem prezidentských voleb. Kandidáti na prezidenta kvůli útoku zrušili své mítinky v závěru kampaně.

K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), podle které na policisty střílel její bojovník označovaný jako ,,Abu Yussef al-Belgiki (Belgičan abú Júsuf)". Belgická prokuratura nicméně tvrdí, že neexistuje žádný důkaz, že útočník byl z Belgie.

,,Identita útočníka je známa a byla ověřena," řekl před novináři pařížský prokurátor François Molins. S ohledem na vyšetřování ale odmítl totožnost útočníka zveřejnit. Podle belgického ministra vnitra Jana Jambona byl útočníkem Francouz.

Policie v souvislosti s útokem prohledávala bydliště devětatřicetiletého Karima Cheurfiho v Chelles, uvedla agentura AP. List Le Parisien informoval, že Cheurfi byl v roce 2001 odsouzen za útok na policistu k 15 letům vězení. Policejní zdroje také uvedly, že dotyčný byl letos v únoru zadržen kvůli podezření, že vyhrožoval policistům zabitím, kvůli nedostatku důkazů byl ale propuštěn.

Mluvčí francouzského ministerstva vnitra v rozhlase uvedl, že policie pátrá po druhém podezřelém, kterého vytipovaly belgické bezpečnostní složky. Mezitím se však ukázalo, že podezřelý se sám přihlásil na komisařství v Antverpách na severu Belgie a že podle tamních úřadů nemá se střelbou v Paříži nic společného.

Spekuluje se také o dopadech, které bude mít útok na nedělní hlasování, zda ovlivní účast a zda pomůže kandidátům, kteří bezpečnost a boj proti terorismu a islamismu označují za svou prioritu.

Vůdkyně nacionalistů Marine Le Penová označila policistu zabitého při čtvrtečním útoku za dalšího z mučedníků Francie. Vyzvala vládu k vyhoštění migrantů se záznamem v trestním rejstříku.

Prezident François Hollande slíbil, že pro zajištění bezpečnosti během nedělního hlasování budou přijata nejpřísnější opatření. Premiér Bernard Cazeneuve po jednání bezpečnostní rady státu zdůraznil, že nedělní hlasování nesmí nic narušit. Nad bezpečností má bdít více než 50.000 strážců zákona. Prezident, premiér a ministr vnitra navštívili v pařížské nemocnici jednoho ze zraněných policistů.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který byl proveden ještě před atentátem a který zveřejnila televize BFM TV, by centristický kandidát a bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron měl první kolo vyhrát se zhruba 24 procenty hlasů. Nacionalistka Marine Le Penová by měla 21,5 procenta, kandidát konzervativní pravice a bývalý premiér François Fillon 20 procent a levicový radikál Jean-Luc Mélenchon 19,5 procenta.

psali jsme:

Dva mrtví při střelbě na pařížské třídě Champs-Élysées

Zdroj: ČTK

Tagy článku