Počet nehod lodí na řekách v posledních letech roste

Počet nehod lodí na řekách v posledních letech roste
Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
10 / 03 / 2017, 14:30

Počet nehod lodí na řekách a nádržích v Česku v posledních letech roste. Loni evidovala Státní plavební správa 20 nehod včetně dvou závažných, o rok dříve 12 nehod a v roce 2014 šest. Na dnešním setkání s novináři to řekla ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová. V posledních dvou plavebních sezónách výrazně vzrostla intenzita motorového provozu na vodních plochách v důsledku uvolnění plavidel pro motorovou plavbu.

Nejčastější příčinou nehod je chybné křižování při potkávání plavidel, špatné ukotvení lodí při stání a chyby řízení při vyplouvání a přistávání, uvedla Němcová. Významný je i vliv řízení plavidel pod vlivem alkoholu.

Podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly není alkohol na vodě specifickým problémem pouze vodáků splouvajících řeku na kánoích. Stále častěji se s ním setkávají pracovníci povodí i u personálu velkých plavidel při proplouvání plavebními komorami.

Psali jsme: Národní technická památka, remorkér Beskydy bude dál zachraňovat lodě

Asociace lodního průmyslu přesto hodnotí vývoj nehodovosti na řekách a nádržích zejména v souvislosti s růstem provozu pozitivně. Podle jejího předsedy Petra Novotného se nenaplnil černý scénář rozvolnění motorové plavby, které provozovatelům motorových lodí otevřelo plavbu na devíti velkých vodních plochách. Počet nehod se výrazně neliší například od výsledků z roku 2007, upozornil.

Plavební správa proto zatím letos neplánuje žádná významná omezení motorového provozu. Jedinou výjimkou je jezero Žernoseky, kde bude plavba omezena na takzvanou výtlačnou plavbu. Jde o poklidný režim plavby, kdy se příď lodě nesmí zdvihat nad vodní hladinu. Existují už ale významná rychlostní omezení pro jízdu lodí a člunů, uvedla Němcová. Loni správa vymezila na nádržích Orlík a Slapy zóny bezpečného koupání, kam motorové lodě nesmí. Rychlé ježdění zakázala ve dvou úsecích na Vltavě v Praze.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace