Počet podporovatelů ISIS v USA roste

Počet podporovatelů ISIS v USA roste
03 / 12 / 2015, 10:00

Úřady v USA zatkly od začátku roku více než 50 lidí, za aktivity spojené s Islámským státem.

Tento fakt zveřejnil časopis Time na základě výzkumu zveřejněného krátce po útocích  13. listopadu  v Paříži.

Tedy už takto brzo byl rok 2015 rokem zatčení největšího počtu lidí navázaných na mezinárodní terorismus od útoku na Dvojčata, pokud se dá věřit údajům z veřejně dostupných dokumentů a sociálních sítí Univerzity George Washingtona. Mnoho ze zatčených bylo napojeno přímo na ISIS.

Podle studie tu jsou navíc stovky dalších sympatizantů, kteří zatčeni nebyli a jsou aktivní na sociálních sítích jako je Twitter, kde neustále zakládají účty na podporu islamistů. Ty jsou sice průběžně rušeny, ale připomíná to hru kočky s myší.

Účty na Twitteru se používají v první řadě náboráři pro vytvoření kanálů na vycestování podobně smýšlejících lidí do Iráku a Sýrie, kde pak vstupují do řad bojovníků Islámského státu, nebo plánují útoky přímo na území USA.

Studie zjistila, že nejvíce se příznivci ISIS v USA radikalizují on-line, dochází ale i k osobním setkáním.

Obžalovaní z podpory ISIS mají průměrný věk 26 let a jsou to většinou muži. Tím ale jakákoliv podobnost profilů končí, protože jsou různé rasy, různého vzdělání, rodinného a sociálního zázemí, jejich motivace jsou různorodé.

I tak je ale hrozba radikalizace v USA podle autorů studie podstatně menší, decentralizovaná a méně profesionální, než u většiny evropských zemí.

Úřady mluvily asi s 250 Američany, kteří chtěli cestovat do Sýrie a Iráku na podporu Islámského státu, a probíhá asi 900 aktivních vyšetřování proti sympatizantům ISIS.

Zdroj: iHLS

Tagy článku