Počet policistů vzroste až o 4000 do roku 2020.Kvůli teroristickým hrozbám i kyberkriminalitě

Počet policistů vzroste až o 4000 do roku 2020.Kvůli teroristickým hrozbám i kyberkriminalitě
Popisek: Ilustrační foto
25 / 04 / 2016, 08:30

Počet policistů by se z loňských 39.497 měl zvýšit na zhruba 44.000.

Praha - Příští rok by se počet policistů měl zvýšit o 1100 lidí, řekl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce policejní prezident Tomáš Tuhý. Celkem koncepce rozvoje policie do roku 2020 počítá s tím, že by měly přibýt 4000 policistů. Z toho by asi 1500 mělo být v cizinecké policii, což je dvojnásobek ve srovnání s návrhem, jehož projednávání v lednu přerušila vláda.

Zatímco předchozí materiál pracoval jen s celkovým číslem, ten současný má rozpracován nárůst počtu policistů podle jednotlivých let, uvedl Tuhý. Největší boom by měl nastat v letech 2017 a 2018, kdy to bude více než tisíc policistů. Pak to bude postupně klesat, v roce 2020 by mělo přibýt 600 policistů.

Zvýšení počtu policistů je vyvoláno novými potřebami, jako je například kybernetická kriminalita nebo hrozba terorismu, uvedl Tuhý. Nejvíc nových příslušníků by měly získat pořádková a kriminální policie. Podle koncepce by jich mělo být celkem 2410.

Cizinecká policie by se vzhledem k současné migrační krizi měla v následujících letech rozšířit asi o 1500 lidí místo původně plánovaných 740. Měla by se tím posílit kontrola pobytů cizinců v Česku. Podle Tuhého je potřeba také dostatečná kontrola na českém území v souvislosti s milionem uprchlíků, kteří jsou v Německu. Až získají ochranu, budou se moci volně pohybovat v schengenském prostoru, upozornil policejní prezident.

Vláda v lednu přerušila debatu o policejní koncepci také kvůli výhradám ministra financí Andreje Babiše (ANO), kterému se nelíbily náklady odhadované až na 8,3 miliardy korun. Tuhý dnes tvrdil, že se na podrobnější koncepci shodl nejen s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), ale také s vicepremiérem Babišem.

Koncepci budou nejprve projednávat příslušné sněmovní a senátní výbory, pak by se měla vrátit na jednání kabinetu. Vláda by o ní měla jednat v květnu, uvedl Tuhý.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace