Autor fotografie: „Westminster palace“ od DaniKauf – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons |Popisek: Setrvání Britů v EU bude do značné míry záviset na imigrační politice Unie
Ve Velké Británie stále převažuje počet lidí, kteří chtějí v Evropské unii zůstat, jejich počet se ale zmenšuje. Dnes by řeklo Unii ano už jen 52 procent Britů.
Příznivci setrvání Británie v Evropské unii by v plánovaném referendu převážili nad odpůrci. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil ústav Ipsos. Průzkum ale také ukázal, že počet příznivců klesá. Britský premiér David Cameron před květnovými volbami slíbil, že referendum o setrvání Británie v EU uspořádá do konce roku 2017.
Od posledního průzkumu názoru Britů na takzvaný Brexit, tedy odchod Británie z EU ( zkratka British exit), klesl počet odpůrců tohoto kroku o devět procentních bodů. Ještě v červnu se pro setrvání Británie v evropské osmadvacítce vyjádřilo 61 procent Britů, v dnes zveřejněném průzkumu to bylo už jen 52 procent. Naopak zastánci Brexitu posílili z 27 procent před čtyřmi měsíci na současných 39 procent. Náskok proevropsky laděných Britů se tak snížil z 34 na pouhých 13 procentních bodů.
Šéf politického výzkumu ústavu Ipsos Gideon Skinner poznamenal, že jedním z důvodů nárůstu počtu zastánců Brexitu je i současná migrační krize v Evropě.
Na podporu odchodu Londýna z EU již působí dvě kampaně. K Leave.EU (Opustit.EU) se na počátku října připojila také Vote Leave (Hlasuj pro odchod). Obě sdružují zástupce různých stran a mají i podporu některých významných dárců.
Cameron zatím termín referenda nestanovil a nedávno řekl, že s tím nebude spěchat. Prý chce dát co nejvíce času evropským partnerům, které přesvědčuje o potřebě zavést v EU některé reformy a pozměnit podmínky členství Británie. Těmito změnami mnozí Britové podmiňují setrvání své země v unii. I premiér podle BBC řekl, že povede kampaň za setrvání Británie v EU, pokud získá jím požadované reformy.
Odchod Británie by pro EU znamenal ztrátu druhé největší ekonomiky. Řada britských odpůrců Brexitu varuje, že by takový krok výrazně poškodil britské hospodářství a mohl by i vyvolat další referendum o nezávislosti Skotska. Podle zastánců Brexitu by se naopak Británii vedlo hospodářsky lépe mimo EU.
Zdroj: ČTK