Počet trestných činů spojených s projevy nenávisti na německém internetu vzrostl o 112 procent

Počet trestných činů spojených s projevy nenávisti na německém internetu vzrostl o 112 procent

Pokud nebudou internetové sociální sítě jako je Facebook nebo Twitter důsledněji mazat nenávistné komentáře, chce německý ministr spravedlnosti Heiko Maas připravit legislativní opatření, která je k tomu donutí.

Berlín /ČTK - Řekl to dnes v Berlíně zahraničním novinářům. Na dosavadní postup některých sociálních sítí si v Německu stěžuje řada politiků.

Policie důrazně varuje před rasistickými a xenofobními názory na sociálních sítích. Můžeme se dopustit trestného činu.

Sociální sítě už teď musejí podle zákona mazat komentáře a příspěvky, které jsou v rozporu s německými zákony. Činit tak musejí hned, jakmile se o nich dozví. V řadě případů tak ale nečiní a podle kritiků jim za to reálně nehrozí žádný postih.

Evropská komise doporučila britské vládě "cenzuru tisku". Kvůli muslimským teroristům

Maas i proto se zástupci společností Facebook, Twitter a YouTube založil pracovní skupinu, která se problematice už asi rok věnuje. K zásadním změnám to ale zatím nevedlo. "Před nedávnem jsme měli externí monitoring, který sledoval, kolik se toho maže, když uživatelé na facebooku nebo twitteru nahlásí nenávistný komentář. Monitoring ukázal, že Twitter maže jen procento takových příspěvků, Facebook 46 procent," přiblížil výsledky Maas.

Rakousko chce trestně stíhat uživatele na sociálních sítích za rasistické a xenofobní příspěvky

"To je samozřejmě příliš málo, proto jsme řekli, že to necháme ještě běžet do března příštího roku, a když se pak ukáže, že je procento smazaných příspěvků stále tak nízké, sáhneme k opatřením ve formě zákona," řekl ministr spravedlnosti, podle něhož loni počet trestných činů spojených s projevy nenávisti na internetu vzrostl o 112 procent.

Maas, podle něhož je nutné sladit postup na evropské úrovni, ale konkrétní opatření neuvedl. V Německu se ale hovoří například o pokutách, pokud nebudou sociální sítě postupovat důsledně proti rasistickým nebo jiným nenávistným komentářům.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg přislíbil kancléřce Merkelové, že "přijme opatření proti nenávistným projevům."

Základem sporu mezi úřady a provozovateli sociálních sítí je podle spolkového ministra odlišný pohled na fungování internetu. Firmy podle něj nezřídka argumentují tím, že jen poskytují technickou platformu, neodpovídají ale za obsah, který na něm lidé zveřejní. To podle Maase není dlouhodobě možné.

Větší transparentnost by německý ministr uvítal i u společností jako je Google. Bylo by podle něj dobré znát kritéria, na základě kterých je sestavován vyhledávací algoritmus. Pak by podle Maase bylo jasné, že lidé dostávají objektivní výsledky, nikoliv takové, které svědčí Googlu nebo s ním spolupracujícím společnostem.

Je nutné zavést cenzuru českých médií a zastavit xenofobii a islamofobii

Tagy