Dánská domobrana bude provádět hraniční kontroly

Dánská domobrana bude provádět hraniční kontroly
05 / 05 / 2016, 16:15

Počet uprchlíků proudících do Evropy klesá. Problémy ale hlásí Dánsko a obává se opakování situace ve francouzském Calais

V posledním dubnovém týdnu přijelo do Evropy 2654 migrantů, to je o 20 procent uprchlíků méně než o týden dříve.  Za letošní rok přijelo už 187 651 migrantů, z toho 183 017 po moři a 4 634 po zemi.  To jsou poslední údaje českého ministerstva vnitra. V týdnu od 25. dubna do 1. května zadržela česká policie pouze deset nelegálních migrantů tranzitujících přes ČR. Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Balkánská trasa

Ke konci dubna uvízlo na této uprchlické trase 57.927 uprchlíků, z toho největší počet zadržuje Řecko, kde jich je 53.855. Na řeckých ostrovech se aktuálně nachází přes 8.000 uprchlíků. Řecká vláda ale přesouvá tisíce uprchlíků z táborů v centru Atén do nových přístřešků na okraji metropole. Připravuje se tak na zahájení turistické sezóny. 

Na řecký ostrov Lesbos 29. dubna odletělo 30 českých policistů, kde se zapojí do programu evropské pohraniční agentury Frontex. Měli by pomáhat při vracení a převozu migrantů do Turecka. V Řecku již působí 11 českých policistů. Podílejí se zejména na kontrolách a registraci uprchlíků. Česko kvůli migrační krizi vyslalo policisty či vojáky i do dalších zemí. Působili nebo působí v Maďarsku, Slovinsku či Makedonii. 

Jordánsko a Turecko

Dle Frankfurter Allgemeine Zeitung žije v Jordánsku kolem 640 000 uprchlíků ze Sýrie. Většina z nich by ihned opustila zemi, kdyby mohla, protože k nim nepřichází skoro žádná pomoc - navzdory finančním slibům mezinárodního společenství.

V Turecku je v současnosti cca 2,7 milionů migrantů nejen ze Sýrie, ale také z oblasti od Bangladéše (včetně) dále na západ. Obnovené boje v Sýrii v minulém týdnu zatlačily desítky tisíc Syřanů k hranicím s Tureckem, což by mohlo situaci ještě zhoršit. Asi 270 000 Syřanů žije v táborech, které provozuje turecká vláda. Většina má přístup ke zdravotnictví a základním potřebám, ale většina z nich nemůže pracovat a k opuštění tábora potřebuje povolení. Většina syrských uprchlíků žije podél jihovýchodní hranice se Sýrií, ale přes milion je roztroušeno po celém Turecku a jen v Istanbulu je registrováno vice než 400 000 Syřanů.

Problém s uprchlíky má Dánsko

Stále více migrantů se snaží dostat z Dánska do Švédska na podvozcích kamiónů, které se poté nalodí na trajekty. Před těmito nebezpečnými praktikami varovala v dopise své zákazníky společnost HH Feries. Migranti se podle ní takovýmto způsobem snaží vyhnout identifikačním kontrolám. Současně upozorňuje, že se situace pomalu blíží problému z francouzského Calais.

Počet běženců, kteří se snaží dostat z Dánska do Švédska po moři, podle Asociace dánských plavidel v posledních dnech stoupl. „Když se tito lidé snaží nepozorovaně zachytit na podvozek kamiónu, vzniká tím samozřejmě nešťastná a velmi nebezpečná situace,“ napsala podle serveru The Local v prohlášení dánská tisková agentura Ritzau. Dopravní společnosti vyzvaly své řidiče, aby dávali pozor na jakékoliv pokusy o takovéto nelegální přejezdy přes moře.

Dánská domobrana bude provádět hraniční kontroly - 26. dubna byla dosažena politická dohoda ohledně souhrnu iniciativ, které mají do budoucna odlehčit současnému vytížení dánské policie. Iniciativy, které přímo i nepřímo souvisejí s migrační krizí, zahrnují zejména zaangažování domobrany při kontrolách hranic, vykonávání jednodušších úkonů zaměstnanci s nepolicejními typy vzdělání či zvýšení počtu studentů na policejních školách v zemi. Dohodu představil dánský veřejnosti ministr spravedlnosti.

 

Tagy článku