Počet žadatelů o zbrojní průkaz na Liberecku stoupl o 300 procent. Evropa i ČR se ozbrojuje.

Počet žadatelů o zbrojní průkaz na Liberecku stoupl o 300 procent. Evropa i ČR se ozbrojuje.
Autor fotografie: KOPS.cz|Popisek: MČR LOS 2015 pro krátké zbraně
19 / 01 / 2016, 17:15

Počet žadatelů o zbrojní průkaz v Libereckém kraji výrazně stoupl. Hlavními důvody jsou obava z teroristických útoků a uprchlická krize. To se nebude líbit Evropské komisi v Bruselu.

Liberec 19. ledna (ČTK) - K odborným zkouškám nutným k získání průkazu se v závěru roku hlásilo měsíčně třikrát více lidí než ještě v červenci, kdy bylo 41 žadatelů. ČTK to dnes sdělila krajská mluvčí policie Vlasta Suchánková. Na konci roku mělo zbrojní průkaz v kraji 10.873 lidí.

V našem článku "V ČR strmě stoupá počet střelných zbraní. Letos padají rekordy." z 18. prosince jsme uvedli, že jenom za první pololetí loňského roku byly nárůsty prodejů zbraní vyšší o 100 procent, než za celý loňský rok.

Počet žadatelů postupně stoupal každý měsíc od srpna, od října jich bylo měsíčně minimálně 100. Nejvíce zájemců se ke zkouškám přihlásilo v listopadu, a to 134. V prosinci jich bylo 121.

"Lze se domnívat, a lidé nám to i při žádostech o zbrojní průkaz uvádějí, že je to kvůli bezpečnostní situaci ve světě," uvedla vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Liberci Dagmar Fialová. "Lidé jsou ovlivněni uprchlickou krizí, ale i teroristickými útoky," dodala.

Stejné obavy o bezpečnost a strach z uprchlické krize mají sousední Němci nebo Rakušané. Tam vzrostly prodeje zbraní o 350 procent.

Mezi držiteli zbrojních průkazů převažují muži, v kraji jich je 9932. "Lidé si nejčastěji pořizují zbraně za účelem ochrany života, zdraví nebo majetku," uvedla Fialová. Takových je v kraji 8908. Někteří ji mají také pro sportovní nebo lovecké účely. "Evidujeme též přes 2000 sběratelů zbraní a osob, které potřebují zbraň k výkonu svého povolání," dodala.

Chcete si pořídit střelnou zbraň? Potřebujete zbroják, ale pospěšte si

Loni mělo v Česku zbrojní průkaz 292.283 lidí, z toho 62.286 ho potřebuje k výkonu povolání. Zákon o zbraních a munici ale zřejmě dozná ještě letos změn. Podle vládou schválené novely by se měla zkrátit doba platnosti zbrojního průkazu z deseti na pět let, lékaři získají přístup do registru zbraní a větší pravomoci by měli mít i policisté. Návrh má rozšířit oprávnění v odůvodněných případech zadržet zbraň, střelivo nebo munici přímo v obydlí žadatele o vydání zbrojního průkazu, jehož zbrojní průkaz pozbyl platnosti.

S teroristy se nedá bojovat s razítky v ruce

Komu se však nelíbí ozbrojování evropských občanů je Evropská komiseTa s odůvodněním na nedávné teroristické útoky, požaduje bezprecedentní osekání práv majitelů střelných zbraní. 

Přitom Interpol už v roce 2013 uvedl, že jediný způsob, jak zastavit teroristické  útoky, je umožnit občanům nosit zbraně (další alternativou je „výjimečně přísná ostraha“ na všech místech, kde se schází mnoho lidí – což je samozřejmě naprosto nerealistické). 

 

Tagy článku