Počet zastánců tvrdých protiimigračních opatření v EU roste

Počet zastánců tvrdých protiimigračních opatření v EU roste
23 / 06 / 2018, 08:00

Počet zastánců tvrdých protiimigračních opatření v Evropské unii roste. Naposledy Bulharsko včera navrhlo před nedělním unijním minisummitem věnujícím se uprchlické otázce okamžité uzavření vnějších hranic EU a zřízení center mimo unii pro válečné uprchlíky. Itálie, která na očekávané výsledky ze setkání pohlíží s krajní nedůvěrou, dnes potvrdila svoje nekompromisní odmítání dalších uprchlických lodí, když vyzvala Maltu, aby se dalšího plavidla na moři pro změnu ujala ona. Zatím v očekávání je, jaký postoj k problému zaujme Německo, jehož vláda je kvůli němu rozdělena. Minisummitu, který organizuje předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, se zúčastní mimo jiné Německo, Rakousko, Španělsko, Francie, Itálie, Řecko a Bulharska.

Návrh s okamžitým uzavřením hranic EU přednesl dnes předseda bulharské vlády Bojko Borisov, podle kterého by se při zastavení přívalu migrantů unie měla snažit zvládnout tisíce migrantů, kteří již jsou v Evropě, postarat se o lidi utíkající před válečnými konflikty a zbytek poslat domů.

Bulharsko, které je nyní předsednickou zemí unie, tak doufá, že zastavením příchodu migrantů do unie by se mohly zmírnit obavy středoevropských zemí, jež odmítají kvóty na přerozdělení migrantů, kteří se do unie dostaly od roku 2015. Země visegrádské čtyřky (V4), tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, ve čtvrtek uvedly, že se nedělního minisummitu v Bruselu nezúčastní, protože nesouhlasí s avizovanými závěry setkání.

S textem, který připravili diplomaté a lidé z Evropské komise, měl problém i italský premiér Giuseppe Conte, zastupující novou protiimigrační a populistickou vládu v Římě. Podle médií se ale následně telefonicky dohodl s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, že navržený dokument využit nebude a schůzka tak nejspíš nebude mít žádné písemné závěry.

O účast na nedělní schůzce projevilo ale zájem dalších 16 premiérů či prezidentů zemí EU. Merkelová dnes řekla, že nedělní schůzka bude diskusí o řešení problému migrace a o hledání dohody. Minisummit, na němž bude i Německo, označila za "konzultativní a pracovní setkání, po kterém nebudou následovat žádná závěrečná prohlášení". Podle Merkelové by se mělo v neděli hovořit o všech problémech spojených s migrací a zjistit, zda "lze dosáhnout, dvou, tří nebo i vícestranných dohod, jež by určité problémy pomohly řešit lépe".

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger přišel s návrhem, že by EU měla členským zemím, které jsou nejvíce postižené migrací, hradit část nákladů na zvládání péče o migranty.

Předseda Evropské rady Donald Tusk měl dnes na programu jednání o migrační otázce s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem a pak s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Tusk, který organizuje normální summit EU na konci příštího týdne, zdůraznil, že "skutečnou prioritou je chránit vnější hranice" EU. "To je první podmínkou, abychom vyřešili problém migrace," zdůraznil.

Itálie dnes dala opětovně najevo, že znovu nepřijme ve svém přístavu ani další loď, která s dvěma sty migranty vyplula od libyjských břehů směrem k Evropě. Italský ministr vnitra Matteo Salvini požádal Maltu, aby loď německé nevládní organizace Lifeline přijala. Z dosavadních vyjádření Malty a Španělska nevyplývá, zda by se plavidla chtěly ujmout tyto země. Odpovědnost za loď plující pod nizozemskou vlajkou a provozovanou německou humanitární organizací odmítlo dnes přijmout i Nizozemsko.

 

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace