Pochodu veteránů jednotek SS se letos zúčastnilo asi 1000 Lotyšů

Pochodu veteránů jednotek SS se letos zúčastnilo asi 1000 Lotyšů
Autor: By Bundesarchiv, Bild 183-J16133 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de|Popisek: Lotyšské legie SS
17 / 03 / 2016, 08:00

Riga (ČTK) - Přes mezinárodní protesty se i letos v Rize konal každoroční pochod na oslavu lotyšských veteránů, kteří za druhé světové války bojovali po boku německých nacistů proti sovětské armádě.

V lotyšské metropoli se včera do akce zapojilo asi 1000 účastníků války a sympatizantů, napsala agentura DPA.

Pochod prošel jako vždy hlavním městem tohoto pobaltského státu až k památníku Svobody, kde účastníci položili věnce a květiny k uctění památky zhruba 50.000 Lotyšů, kteří padli v bojích proti sovětským jednotkám. Bezpečnost během akce zajišťovaly silné policejní oddíly, k větším incidentům ale podle policie nedošlo.

Také letos uspořádali antifašisté protestní akci proti takzvanému dnu legionářů, který je v zahraničí kritizován jako oslava nacismu. Podle agentury DPA do Rigy kvůli tomu přijeli i zástupci antifašistického hnutí z Německa, ale několik aktivistů prý úřady do země nepustily.

V lotyšské metropoli proti pochodu veteránů protestoval mimo jiné i ředitel Wiesenthalova střediska v Jeruzalémě Efraim Zuroff. Odsuzující stanovisko vyjádřilo jako vždy ruské velvyslanectví, které tentokrát akci označilo za "ostudu pro Evropu".

Rozhořčení vyslovilo i ruské ministerstvo zahraničí, které vyzvalo mimo jiné vysokého komisaře OSN pro lidská práva, vysokého komisaře OBSE pro národní menšiny, úřad OBSE pro demokracii a lidská práva či Radu Evropy, aby se pochodem v Lotyšsku zabývali.

"Vzpomínkové události v Lotyšsku, které se konají za účelem uctění leginářů jednotek zbraní SS (Waffen SS), mají čistě propagandistický důvod a jsou určeny k oslavování osob spojených s masovými zločiny proti lidskosti, které nacisté a jejich komplicové spáchali během druhé světové války," uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.

V legii bojovalo kolem 140.000 Lotyšů a třetina z nich zahynula buď v bojích nebo v ruských zajateckých táborech. Také na straně sovětské armády bojovalo kolem 130.000 Lotyšů, z nichž zhruba čtvrtina padla.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace