Pochybení Ministerstva průmyslu a obchodu: Energetický zákon porušuje evropské právo

Pochybení Ministerstva průmyslu a obchodu: Energetický zákon porušuje evropské právo
Autor fotografie: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praha,_Ministerstvo_pr%C5%AFmyslu_a_obchodu_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky_-_panoramio_(4).jpg|Popisek: Ministerstvo průmyslu a obchodu
23 / 05 / 2018, 10:30

Evropská komise Českou republiku v prosinci loňského roku mimo jiné upozornila na to, že zavedení Rady Energetického regulačního úřadu není v souladu s tzv. třetím energetickým liberalizačním balíčkem. Česká republika tak neplní své závazky z členství v Evropské unii. Evropská komise nyní může žalovat Českou republiku za porušení práva Evropské unie, za což hrozí citelné sankce ve výši až několika milionů korun denně do doby nápravy celé situace. Za úpravu obsaženou v energetickém zákoně odpovídá Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Stále zastoupení České republiky v Bruselu obdrželo v prosinci loňského roku dopis Evropské komise upozorňující mimo jiné na nesoulad zřízení Rady Energetického regulačního úřadu s tzv. třetím energetickým liberalizačním balíčkem. Ten tvoří směrnice o elektřině a směrnice o plynu. Oba předpisy upravují podmínky na nezávislost řídících orgánů národních energetických regulátorů, kterým je v České republice právě Energetický regulační úřad.

psali jsme: Alena Vitásková: Chci zpět do vedení ERÚ

Evropské komisi konkrétně vadí úprava jmenování a odvolávání členů Rady Energetického regulačního úřadu. Jednak v energetickém zákoně chybí limitace opakování funkčního období člena Rady – maximálně 2 funkční období za sebou. Dále je kolizní možnost odvolat členy Rady na návrh ministra průmyslu a obchodu v případě hrubého nebo opakovaného méně závažného porušení jeho povinností. Evropská komise doslova uvádí, že tato úprava oslabuje nezávislost národního regulačního orgánu a je v rozporu se striktními podmínkami pro odvolání členů upravených ve směrnicích. Podle Evropské komise není český energetický zákon slučitelný s požadavky směrnic a není s nimi v souladu.

Security magazín připomíná, že návrh na zřízení Rady Energetického regulačního úřad prvotně pochází z dílny poslance Milana Urbana (ČSSD), který jej předložil formou pozměňovacího návrhu v roce 2014. Jeho návrh následně Ministerstvo průmyslu a obchodu upravovalo do současné podoby energetického zákona.

psali jsme: Kdo nahradí Košťála v čele Energetického regulačního úřadu?

Rada Energetického regulačního úřadu vystřídala od 1. srpna 2018 v čele Energetického regulačního úřadu bývalou předsedkyni Vitáskovou, jejím předsedou je Vladimír Outrata. Členy Rady byli jmenováni Vladimír Vlk, Jan Pokorný, Rostislav Krejcar a Vratislav Košťál. Vratislavu Košťálovi končí 31. července 2018 mandát, jeho nástupce doposud není znám.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence  - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte ví

 

Autor: JUDr. Veronika Petrová

 

 

 

Tagy článku

-->