Autor fotografie: Redakce|Popisek: Pochybili policisté při zásahu v Uherském Brodě?
Policie je kritizována za své postupy a výsledky i v dalších zemích EU. Oprávněně nebo neoprávněně?
Média předkládají informace o možném pochybení Policie ČR při zneškodňování šíleného střelce v restauraci Družba v Uherském Brodě, který zavraždil osm lidí. Stejnou otázku si ale kladou také ve Francii nebo v Dánsku, kde nebyly bezpečnostní složky příliš "úspěšné" při zátahu proti teroristům.
Dánsko, Kodaň, 14. a 15. února 2015
Teroristické útoky, které se o víkendu staly v Kodani mají dozvuky. Policie totiž pronásledovala recidivistu a atentátníka v sobotu i v neděli. Marně. Policisté ho dopadli až po druhém útoku, a ještě víceméně náhodou (psali jsme v článcích "Teroristické úroky v Kodani - opět selhala bezpečnostní opatření? Po kolikáté už?" a "Selhala dánská tajná služba, vláda a bezpečnostní složky?".
Podle informací deníku Jyllands-Posten někteří policisté vyjádřili znepokojení a zklamání k průběhu kolosální policejní akce o tomto víkendu. Policie měla problémy s vybavením pro policisty v ulicích. Například bylo obtížné sehnat neprůstřelné vesty požadovaných velikostí. Také kritizovali, že nemají k dispozici těžké zbraně- kulomety. Policejní prezident uvedl: "Za současného stavu kodaňské policie nemáme dostatek bezpečnostního vybavení pro naše kolegy. Bohužel, někteří z policistů si musí vzít vestu, do které se nevejdou". Současně uvedl, že policisté nemají ani dostatek střelecké přípravy ani protiteroristického výcviku.
Vyšly totiž najevo nové skutečnosti, policie prý neměla výcvik ani vybavení a tajná služba dokonce byla na teroristu upozorněna už před půl rokem. A závěr? Dánská vláda se po teroristických útocích rozhodla navýšit rozpočet pro policii a tajné služby.
Francie, Paříž, 7. a 8. ledna 2015
Dvanáct zavražděných novinářů a nejméně deset zraněných - to byl výsledek lednového útoku, kdy maskovaní ozbrojenci s kalašnikovy zaútočili na pařížské kanceláře satirického časopisu, kde zastřelili novináře ("Bezprecedentní teroristický útok radikálních islamistů v Paříži. Evropa je v šoku"). Teroristé byli 9. ledna konečně zastřeleni, potom, co se jim dařilo několik desítek hodin úspěšně unikat desítkám tisíc policistů. Kdy při útěku ukradli osobní auto, stačili přepadnout benzínovou stanici a nakonec ještě vzít rukojmí.
Při samotném atentátu na redakci časopisu v Paříži, bez problému a naprosto nerušení neuvěřitelných deset minut stříleli nejen na redaktory v budově, ale potom i na ulici. "Kde byla policie, co dělaly tajné služby?" se dnes ptá celá Francie. "Nové záběry z útoku atentátníků na redakci Charlie Hebdo"
Česká republika, policisté, použití donucovacích prostředků a jejich platy - problém, o kterém se (raději) nemluví
Ústavní soud odmítl koncem loňského roku stížnost bývalého policisty Jiřího Jungmana. Půjde si sednout na šest let. V potyčce zastřelil majitele psa. Nejedná se o nutnou sebeobranu, policista má využít jiné způsoby "Policista nesmí použít zbraň ke své sebeobraně? Ano, ale nesmí střílet."
Případů, kdy policisté použili zbraně jako donucovacího prostředku, by se určitě našla řada. A nemuselo se v minulosti jednat pouze o rozhodnutí českých soudů, ale především o závěry šetření Generální isnpekce bezpečnostních sborů (GIBS).
V našem článku "Vývoj kriminality příslušníků policie, vězeňské služby, celní správy a generální inspekce bezpečnostních sborů." jsme uvedli:
V roce 2013 došlo ke zvýšení počtu trestných činů spáchaných příslušníky bezpečnostních sborů se zbraní. Spolu s nárůstem násilné kriminality a trestnými činy spáchanými mimo službu, to lze vnímat jako posun bezpečnostního rizika z oblasti služební a pracovní činnosti do mimoslužebních aktivit osob z prostředí bezpečnostních sborů.
Dalším velkým problémem, a nejen policistů, ale všech příslušníků bezpečnostních sborů, je jejich finanční ohodnocení. O jejich platech jsme psali v několika článcích, například: "Osobní bankroty policistů, hasičů i příslušníků vězeňské služby- ostuda a bezpečnostní riziko tohoto státu!
V letošním roce je reálný propad příjmů bezpečnostních sborů o 23 procent proti roku 2009 a příští rok stále ještě o 20%. Není výjimkou, že se rodinné rozpočty v některých případech propadly až o 8 tisíc korun měsíčně, pokud jsou oba manželé ve služebním poměru. Tyto rodiny se dostaly do dluhové pasti, kdy nejsou schopny splácet svoje závazky. V některých krajích je evidováno několik desítek případů, kdy policista, hasič nebo vězeňský dozorce musel vyhlásit osobní bankrot.
Když situaci hodně zjednodušíme, můžeme položit otázku: "Jste ochotni v pozici policisty, kterému snížili plat o 5 tisíc korun měsíčně, položit svůj život v policejní akci? Pokud útočníka zastřelíte, jste ochotni nechat se vyšetřovat GIBS za možné neoprávněné použití zbraně?"
Připojujeme odkaz na zajímavý článek "Tragédie v Uherském Brodě aneb jak se amatérská veřejnost stává odborníky na terorismus" zveřejněný na webu armyweb.cz.
Psali jsme také:
Policie varuje "Upusťte od zveřejňování nepravd a spekulací!"
Uherský Brod: jak probíhala komunikace mezi složkami IZS
Policisty, hasiče a vězeňské dozorce ohrožují exekuce
Platy hasičů a policistů - mýty a fakta