Autor fotografie: wired.com|Popisek: War games
14.10.2014 / Počítačové War games nejsou jen adrenalinovou zábavou milovníků počítačů. Státy je používají jako simulátory možných hrozeb.
V mnohem dokonalejší podobě je používají i jednotlivé státy, aby se naučily, jak zabránit budoucím katastrofám a zjistily, jak by fungovala strategie jejich armád i záchranných týmů a spolupráce mezi zeměmi zasaženými krizí.
Po teroristickém útoku na USA 11. září 2001 začala používat extrémní scénáře pro počítačové simulace katastrof, teroristických útoků a válečných konfliktů celá řada států.
V roce 2003 například v Londýně simulovali útok chemickými zbraněmi na londýnské metro v centru finačního distriktu. Pomocí počítačové simulace zkoumali jeho následky a způsoby jejich zmírnění, účinnost dekontaminace zasažených oblastí a pomoci obětem útoku.
Spojené státy a Čína se po opakovaných hackerských útocích v letech 2011 a 2012 účastnily simulace kroků, které by podnikly v případě, že jejich počítačové systémy budou napadeny sofistikovaným virem. Další simulace testovaly reakci USA na kybernetický útok, pokud by přišel z Číny a reakci Číny, pokud by útok přišel z USA.
Simulované situace při vojenských cvičeních stále častěji testují schopnost spolupráce jednotlivých států a národů. Námořní manévry u Havaje v tomto roce prověřovaly schopnost spolupráce dvaceti států včetně Číny. Operace probíhaly pod australským velením.
Čína se v tomto roce účastnila i společných námořních manévrů s Ruskem ve Středozemním moři. Simulovala se možnost vojenské spolupráce ve vodách daleko vzdálených od území obou států. Ruské a čínské helikoptéry přitom například nacvičovaly přistávání na palubách válečných lodí druhé zúčastněné země.
V březnu tohoto roku se nejmocnější světoví politici, včetně Baracka Obamy, Angely Merkelové a Xi Jinpinga, účastnili simulace teroristického nukleárního útoku, při kterém teroristé plánovali napadnout velké západní město špinavou atomovou bombou. Světoví vůdci měli čtyři možnosti reakce. Reakce světových vůdců pak byly prezentovány skupině expertů. V této simulaci se světovým politikům podařilo útok zmařit.
Zatím poslední známá velká simulace krize proběhla včera. Ministerstva financí Spojených států a Velké Británie a centrální banky obou zemí se spojily ke společné simulaci událostí, které by nastaly v případě pádu velké transatlantické banky. Hledaly se mechanismy, kterými by bylo možné společně zvládnout podobnou katastrofickou situaci.
Např. Íránská televize odvysílala simulaci leteckého útoku na Izrael a USA - zdroj: youtube/Lence Manouchehr iran,
Psali jsme také:
Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám
Cestující mohou mít zapnuté mobily a tablety i za letu, ale jen v Evropě
Návod, jak hacknout PIN u iPhone a dalších zařízení