Počítačové válečné hry jako prevence před katastrofami

Počítačové válečné hry jako prevence před katastrofami
Autor fotografie: wired.com|Popisek: War games
14 / 10 / 2014, 06:15

14.10.2014 / Počítačové War games nejsou jen adrenalinovou zábavou milovníků počítačů. Státy je používají jako simulátory možných hrozeb.

V mnohem dokonalejší podobě je používají i jednotlivé státy, aby se naučily, jak zabránit budoucím katastrofám a zjistily, jak by fungovala strategie jejich armád i záchranných týmů a spolupráce mezi zeměmi zasaženými krizí.

Po teroristickém útoku na USA 11. září 2001 začala používat extrémní scénáře pro počítačové simulace katastrof, teroristických útoků a válečných konfliktů celá řada států.

V roce 2003 například v Londýně simulovali útok chemickými zbraněmi na londýnské metro v centru finačního distriktu. Pomocí počítačové simulace zkoumali jeho následky a způsoby jejich zmírnění, účinnost dekontaminace zasažených oblastí a pomoci obětem útoku.

Spojené státy a Čína se po opakovaných hackerských útocích v letech 2011 a 2012 účastnily simulace kroků, které by podnikly v případě, že jejich počítačové systémy budou napadeny sofistikovaným virem. Další simulace testovaly reakci USA na kybernetický útok, pokud by přišel z Číny a reakci Číny, pokud by útok přišel z USA.

Simulované situace při vojenských cvičeních stále častěji testují schopnost spolupráce jednotlivých států a národů. Námořní manévry u Havaje v tomto roce prověřovaly schopnost spolupráce dvaceti států včetně Číny. Operace probíhaly pod australským velením.

Čína se v tomto roce účastnila i společných námořních manévrů s Ruskem ve Středozemním moři. Simulovala se možnost vojenské spolupráce ve vodách daleko vzdálených od území obou států. Ruské a čínské helikoptéry přitom například nacvičovaly přistávání na palubách válečných lodí druhé zúčastněné země.

V březnu tohoto roku se nejmocnější světoví politici, včetně Baracka Obamy, Angely Merkelové a Xi Jinpinga, účastnili simulace teroristického nukleárního útoku, při kterém teroristé plánovali napadnout velké západní město špinavou atomovou bombou. Světoví vůdci měli čtyři možnosti reakce. Reakce světových vůdců pak byly prezentovány skupině expertů. V této simulaci se světovým politikům podařilo útok zmařit.

Zatím poslední známá velká simulace krize proběhla včera. Ministerstva financí Spojených států a Velké Británie a centrální banky obou zemí se spojily ke společné simulaci událostí, které by nastaly v případě pádu velké transatlantické banky. Hledaly se mechanismy, kterými by bylo možné společně zvládnout podobnou katastrofickou situaci.

Např. Íránská televize odvysílala simulaci leteckého útoku na Izrael a USA - zdroj: youtube/Lence Manouchehr iran, 

Psali jsme také:

Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám

Cestující mohou mít zapnuté mobily a tablety i za letu, ale jen v Evropě

Návod, jak hacknout PIN u iPhone a dalších zařízení

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.