Počty bojovníků IS neustále rostou

Počty bojovníků IS neustále rostou
Autor fotografie: Dabiq|Popisek: Ilustrační foto
08 / 12 / 2015, 12:30

I přes mezinárodní úsilí oslabit IS a omezit příliv bojovníků podporujících teroristy se počet členů více než zdvojnásobil stojí ve zprávě The Soufan Group.

18 měsíců po vydání prvního reportu The Soufan Group o počtech zahraničních bojovníků v Sýrii, se počet lidí na straně islámského státu více než zdvojnásobil, z odhadovaných 12 000 na něco mezi 27 000 a 31 000 bojovníky.

Američtí islámisté jsou hrozbou pro národní bezpečnost USA.

Tento nárůst je důkazem, že úsilí o potlačení toku zahraničních rekrutů do extremistických skupin v Sýrii a Iráku měly pouze omezený dopad. Původní zpráva uváděla odhadem 12 000 lidí z 83 zemí, nynější aktualizace odhaduje, že 27 000 až 31 000 bojovníků je z nejméně 86 zemí světa.

Navýšení počtů je způsobeno samozřejmě i díky lepší kontrole vlád a zpřístupnění údajů, ale zvýšení je zároveň svědectvím o trvalé atraktivitě příběhu Islámského státu, který se šíří pomocí sociálních médií na celém světě. 

Počet podporovatelů ISIS v USA roste

Zájem o připojení se do řad Islámského státu není ve světě stejný, vysoký počet nových bojovníků přichází ze západní Evropy - asi 5 000 bojovníků, z toho 1 700 Fancouzů. Počet občanů Severní Ameriky je 280. Obrovský příliv a sympatie získal IS v Rusku a Střední Asii, kde počty vzrostly o 300%!V řadách bojovníků Islámského státu je 4 700 osob z této části světa a z toho je celkem 2 400 Rusů.

Zdroj: The Soufan Group

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.