Pod bývalým pomníkem Stalina vznikne výstava totalit 20. století

Pod bývalým pomníkem Stalina vznikne výstava totalit 20. století
Autor fotografie: che – Vlastné dielo, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=310386|Popisek: Ilustračný obrázok
26 / 10 / 2017, 06:30

O zřízení muzea totality v Praze usiluje společnost Post Bellum, která dokumentuje české dějiny před rokem 1989.

Na vypjaté příběhy z 20. století chce nejprve upozornit výstavou v prostorách pod bývalým Stalinovým pomníkem na Letné. Začne příští rok v říjnu a bude stát kolem deseti milionů korun. Uvedl to dnes ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Výstava podle Kroupy představí minulé století na desítce zlomových okamžiků. Bude to například drama legionářů na Sibiři, poválečné vyhnání Němců nebo 50. léta. K vykreslení těchto momentů poslouží materiály z archivů České televize, Českého rozhlasu a také výpovědi pamětníků shromážděné v projektu Paměť národa. "Naše představa je taková, že výstavu vybavíme nejmodernějšími technologiemi. Chceme používat videomapping, videoprojekce a řeknu jako rozhlasák, že pro mě je důležité vybavit prostor audiem," řekl Kroupa.

Výstava má být uspořádaná tak, aby v návštěvníkovi vzbudila pocit, že se ocitl přímo ve 20. století. "Dojemné listopadové události roku 1989 by návštěvníka propustily zpátky ven z tohoto stísněného prostoru," uvedl Kroupa. Na přípravě se podílí také Ústav pro studium totalitních režimů. Jeho ředitel Zdeněk Hazdra řekl, že 20. století nebylo lehké pro život. "Je, myslím, naším posláním (...) zachytit a přiblížit dalším generacím ony dějinné prožitky lidí, kteří zde byli před námi a zanechali určitý odkaz," řekl.

Projekt podporuje pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která také vybrala místo, kde by se výstava mohla konat. "Tento prostor je tak spjatý s našimi dějinami, že jsem si nemohla vymyslet lepší prostor," řekla. Dodala, že nyní nevyužívané prostory budou patrně potřebovat určité úpravy. Konkrétně to bude jasné až po stavebně-technickém průzkumu.

Výstava má být otevřena příští rok při 100. výročí vzniku samostatného Československa. Pod bývalým Stalinovým pomníkem zůstane do léta 2019. Náklady na výstavu Kroupa odhaduje na deset milionů korun, přičemž 3,5 milionu se společnosti Post Bellum už podařilo shromáždit, nyní žádá o příspěvky i veřejnost. Podrobnosti zveřejnila na stránkách nastalina.cz.

Jana Holcová z Post Bellum řekla, že výstava by měla zahájit diskusi o budoucím muzeu totality. O jeho zřízení a umístění zatím nebylo rozhodnuto, jednou z variant je právě prostor pod bývalým pomníkem.

Autor: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.