Pod svícnem je tma: Nejhledanější terorista Evropy se skrýval v muslimské čtvrti Bruselu

Pod svícnem je tma: Nejhledanější terorista Evropy se skrýval v muslimské čtvrti Bruselu
19 / 03 / 2016, 08:00

Belgická policie včera dopadla islámského radikála Salaha Abdeslama, který je považován za jediného přímého účastníka loňských listopadových pařížských atentátů.

Brusel - V přestřelce na bruselském předměstí Molenbeek byl společně se zřejmě dalším mužem zraněn, uvedl belgický list La Derniere Heure. Agentura Belga informovala, že v bytě na předměstí Bruselu, kde došlo v úterý k přestřelce mezi policií a neznámými útočníky, našli belgičtí vyšetřovatelé otisk Abdeslamova prstu. Podle veřejnoprávního belgického rozhlasu RTBF je velmi pravděpodobné, že Abdeslam byl ještě tento týden v bytě, kde na předměstí belgické metropole Forest policie provedla razii.

Nejhledanější terorista Evropy? Den po útoku Abdeslam zachycen na kamerách.

Byt přišla v úterý šestice belgických a francouzských policistů zkontrolovat v rámci vyšetřování loňských teroristických atentátů v Paříži. Když do něj vstoupili, stali se terčem palby. Tři policisté, z toho jedna Francouzka, utrpěli lehké zranění. Jednoho ze střelců zlikvidoval elitní policejní odstřelovač.

Belgie se stala Eldorádem zločinců. Ovládla ji byrokracie a nezájem o extrémismus

Belgická federální prokuratura včera informovala, že Alžířan Muhamad Balkaíd zabitý během úterní razie v bruselském bytě byl pravděpodobně jedním z hledaných v souvislosti s pařížskými atentáty. V jiném prohlášení prokuratura upřesnila, že Balkaíd byl pravděpodobně mužem, který vystupoval pod jménem Sámir Buzíd a v úterý byl zabit.

Belgie - líheň islámistických radikálů a teroristů?

Veřejnoprávní belgický rozhlas informoval, že má informace, podle nichž Abdeslam byl "více než pravděpodobně" jedním z oněch dvou osob, které při úterní razii uprchli. Jiná belgická média jsou v tomto opatrnější a omezují se na konstatování, že Abdeslam podle důkazů někdy v bytě byl.

Muže jménem Sámir Buzíd je hledaný od prosince, kdy policie zveřejnila jeho záběry pořízené kamerovým systémem, když dva dny po atentátech posílal z Bruselu peníze ženě, která byla poté zabita při přestřelce s policií na pařížském předměstí St. Denis.

Žena byla sestřenicí Belgičana Abdelhamida Abaaouda, který bojoval v Sýrii a byl pravděpodobně hlavním organizátorem pařížských atentátů. Oba byli zabiti v bytě v St. Denis 18. listopadu.

V bruselském bytě našla policie po skončení úterní operace vlajku radikální organizace Islámský stát, který se přihlásil k útokům v Paříži, při nich islamisté povraždili 13 lidí a další stovky osob zranili. Dále našla islamistickou literatura, automatickou zbraň typu kalašnikov a zásobu munice.

"Evropa je ve válce, ale nechce si to přiznat," tvrdí izraelský expert na boj s terorismem

Tagy článku