Pod zástěrkou boje s terorismem dostane německá policie nové pravomoci

Pod zástěrkou boje s terorismem dostane německá policie nové pravomoci
01 / 06 / 2016, 15:45

Německé tajné služby začnou s partnery v Evropské unii a v NATO vytvářet společné databáze lidí, kteří se zapojili do bojů v rámci teroristických skupin.

Berlín 1. června (zpravodaj ČTK) - Vláda dnes přijala návrh zákona, který německým rozvědkám sdílení informací umožní. Na tiskové konferenci to řekl ministr vnitra Thomas de Maiziére.

"Když se propojují mezinárodní teroristé, musejí se i bezpečnostní složky propojit lépe než dosud. Ve vědomostech je síla a my se chceme teroristickým organizacím vší silou postavit, proto musíme své vědomosti sdílet," řekl ministr.

"Zpravodajské služby dostávají tímto zákonem možnost vytvářet s našimi evropskými partnery a partnery v NATO společné databáze, aby mohly lépe sledovat pohyb lidí, kteří se vracejí z bojových oblastí. Zabrání tak snahám těchto navrátilců vyhnout se trestnímu stíhání tím, že se ukryjí do jiné země," uvedl de Maiziére.

Podmínkou pro vytváření sdílených databází je podle ministra to, aby státy, které se do programu zapojí, zajišťovaly ochranu osobních údajů na stejné úrovni, jako je tomu v Německu. Země EU i NATO podle něj obecně tyto standardy dodržují.

V rámci boje s terorismem se také rozšíří pravomoci policie pro nasazení policistů v civilu. Nově budou smět využívat falešné identity k tomu, aby pronikli do organizací, které zajišťují nelegální převody lidí přes hranice. Podle de Maiziéra to je reakce na to, že mezi uprchlíky přicházejícími do Evropy se skrývali i teroristé.

Soubor protiteroristických opatření zavádí také novou povinnost prodejců předplacených telefonních karet zaregistrovat kupce na základě jeho osobního dokladu, aby bylo kdykoli možné majitele konkrétního telefonního čísla dohledat. "Sice se tím snižuje komfort zákazníků, ale když jde o rozpor mezi komfortem abezpečností, musí mít bezpečnost přednost," řekl ministr.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace