Podaří se odvrátit nebezpečí válečného konfliktu v Evropě? Přichází znovu Mnichov?

Podaří se odvrátit nebezpečí válečného konfliktu v Evropě? Přichází znovu Mnichov?
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
07 / 02 / 2015, 11:15

7.2.2015 / Diplomatická jednání v Moskvě skončila. A začala Mnichovská "bezpečnostní" konference a americký generál nevylučuje možnost vojenského řešení.
Zdroj: REUTERS

Situace mezi USA, EU na jedné straně a Ruskem na druhé kvůli konfliktu na Ukrajině se opět posunula. Zatímco Francie, Německo a Rusko se zřejmě dohodly na kompromisním mírovém řešení, Spojené státy stále pokračují ve válečné rétorice.

Postoj Obamovy administrativy kritizuje dokonce bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger a protiválečný spisovatel Noam Chomsky. Americký deník Mint Press uvedl pod názvem "Eskalace konfliktu na Ukrajině Spojenými státy se může zvrátit do historické tragédie" následující (zdroj: prvnizpravy.cz)

Podle amerického tisku, se na tomto názoru shodují i lidé s tak diametrálně protikladnými pohledy, jako je bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger a protiválečný spisovatel Noam Chomsky...jejich názory na ukrajinský konflikt odporují chování „válečnické" administrativy Baracka Obamy a ještě „extrémnějšího" senátora Johna McCaina, kteří jen zhoršují krizi na Ukrajině. Již dříve Kissinger přiznal, že Spojené státy a Evropa jsou zodpovědné za současnou katastrofu na Ukrajině, a Chomsky zase vyjádřil přesvědčení, že USA a NATO přispívají k eskalaci konfliktu s tím, že jejich jednání by mohlo vést k jaderné válce. Chomsky rovněž řekl, že ukrajinský konflikt začal, když Washington porušil svůj slib Sovětskému svazu a začal expandovat na východ (celý text zde)

Jak jsme psali v našem článku "Hrozí další světová válka", mělo včera v Moskvě dojít alespoň k nějaké dohodě mezi Putinem a Merkelovou s Hollandem o jejich návrhu na urovnání celého konfliktu, který údajně vycházel ze zásady územní celistvosti Ukrajiny. Německá kancléřka Merkelová zmínila jistou formou autonomie východní části země, která je v moci proruských separatistů.

Po pětihodinovém jednání prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskova, že "jednání byla konstruktivní a budou dále pokračovat v neděli po telefonu" a dodal, že "státy se budou nadále snažit pracovat na společném dokumentu, který by prosadil příměří podle loňských mírových ujednání z Minsku. „Tento text by měl být později postoupen ke schválení stranám konfliktu,“ řekl Peskov (zdroj: idnes.cz). 

Celá situace je i předmětem jednání právě probíhající mnichovské bezpečnostní konference. Kromě Merkelové by během druhého dne konference měli s projevy vystoupit také americký viceprezident Joe Biden a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (o postoji Ruska k dění na Ukrajině jsme psali v článku "Rusko povolává zálohy. To je reakce na aktivity NATO a USA".

O napětí ve východoevropských zemích se silnou ruskou menšinou budou ve společné diskusi mluvit také ukrajinský prezident Petro Porošenko a představitelé pobaltských států (zdroj: denik.cz). Porošenko dnes na otázku, zda by návrhy předložené Merkelovou a Hollandem v Moskvě mohly fungovat, odpověděl stručně "Ano". Stejně se vyjádřil zástupce separatistů Pušilin, který řekl:  "My jsme vždy pro jednání" a doufá, že by nové příměří mohlo vydržet (zdroj: REUTERS)

Nicméně Spojené státy americké zaujaly vysloveně válečný postoj. Americký generál Philip Breedlove odpověděl dnes na otázku novinářů zda USA ustoupily od záměru dodávat zbraně ukrajinské armádě: "Nemyslím si, že bychom měli vyloučit možnost vojenského řešení," a dodal, že má na mysli "pouze" poskytnutí zbraní a vojenského materiálu Ukrajině a nikoliv přímou vojenskou podporu v oblasti. Podle něj jsou návrhy ruského prezidenta Putina na řešení konfliktu "naprosto nepřijatelné". 

Je tedy otázkou, kdo chce ve skutečnosti vyvolat válečný konflikt v Evropě- je to Rusko? Jsou to Spojené státy? Jsou to některé státy EU? Odpovědi nám zodpoví až čas, kterého ale moc nezbývá...

Psali jsme také:

Kompletní přehled bojů na Ukrajině za týden: popis, mapy, videa

Rusové testují na Ukrajině své nové zbraně

Rusko povolává zálohy. To je reakce na aktivity NATO a USA

Separatisté: máme dohromady dvě letadla. Ukrajina dnes: sestřelili jsme jich šest

Putin: desertujete z ukrajinské armády? Skryjte se v Rusku!

Rusové právě prorazili do ulic Mariupolu!

Lídr proruských separatistů: zajatce již brát nebudeme

Válka! Lídr Doněcké lidové republiky vyhlásil ruskou ofenzivu

Právě vypukly vzájemné boje mezi proruskými separatisty

Ukrajinci nasadili v boji úplně všechno!

Přiznání bývalého vůdce: proruské separatisty podporuje ruská vláda!

Diletantský podvrh v mediální válce mezi Ruskem a Západem

Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Na Ukrajině začala skutečná válka!

Působnost privátních bezpečnostních firem na Ukrajině – „záhada“ rusko-ukrajinského konfliktu

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace