Podezření na ebolu v Česku - v Prostějovské nemocnici

Podezření na ebolu v Česku - v Prostějovské nemocnici
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
09 / 11 / 2014, 11:45

9.11.2014 / Muž, který se vrátil z Nigérie, byl včera převezen s příznaky nákazy do Prostějovské nemocnice. Zvládne zdravotnické zařízení boj s nákazou? Kdo uvádí nepravdivé informace? Lékaři, hygienici nebo novináři? VIDEO ZE ZÁSAHU
Zdroj: ČTK, hasiči Olomouckého kraje

Aktualizováno 9.11. / 19:40 / Podle České televize se nákaza virem eboly u muže nepotvrdila a jeho stav se zlepšil. To nic nemění na faktu, že pacient s podezřením na nákazu ebolou byl převezen do nemocnice, která ještě před několika dny tvrdila, že nemá potřebné vybavení.

Muž se dostavil do nemocnice ve Šternberku se všemi příznaky viru eboly - měl horečku, průjem a zvracel. Lékaři a hygienci povolali epidemiologický tým a pacient byl převezen za spolupráce hasičů do nejbližší nemocnice v Prostějově, která má speciální infekční oddělení. 

Nicméně, 31. října letošního roku byl na serveru iDnes.cz zveřejněn článek Ebolu by v Olomouckém kraji infekční oddělení nezvládlo, nemá vybavení. V článku se uvádí mj: "Poradit by si neumělo dokonce ani jediné infekční oddělení v Olomouckém kraji, které je v prostějovské nemocnici. Ani zdejší lékaři potřebné vybavení nemají. A to přesto, že zkušenosti s exotickými nemocemi mají bohaté, v minulosti zde úspěšně léčili pacienty s malárií, břišním tyfem či horečkou dengue. „Vzhledem k tomu, že v Olomouckém kraji není žádné mezinárodní letiště či přístav, je tím pádem riziko výskytu eboly nižší. Nicméně lékaři jsou na tuto eventualitu připraveni a jsou pravidelně vyškolováni,“ říká mluvčí nemocnice Radka Miloševská."

Nabízí se tedy otázka - kdo uvádí nepravdivé informace? Jsou to lékaři, hygienici nebo média? 

Ředitel Krajské hygienické stanice v Olomouci Zdeněk Nakládal uvedl pro ČTK, že "ebola je  tomto případě málo pravděpodobná", protože Nigérie byla před několika dny prohlášena za území bez nákazy ebolou a nové případy této smrtelné infekce už odtud nejsou hlášeny.

Aktuální zprávy o ebole jsou v našem článku Objektivní a krátké zprávy o ebole

Muž ale na infekčním oddělení prostějovské nemocnice zůstane ještě několik dní na pozorování. Další postup lékařů závisí na vývoji jeho zdravotního stavu. "Systém zafungoval velmi dobře," dodal Nakládal. Systém možná dobře zafungoval, ale je Prostějovská nemocnice schopná se postarat o pacienty s ebolou?

Podívejte se na video ze zásahu hasičů (zdroj: //www.hzscr.cz)

Všechny podstatné a nejnovější informace o viru najdete v našem článku Všechno, co byste měli vědět o ebole....a možná vám to neřekli.

Psali jsme také:

USA proti ebole. Ještě větší katastrofa než jsme čekali!

Analýza dat z mobilních telefonů může zastavit šíření virových nemocí

Zranitelnost západního světa odhalila ebola

Další podezření na ebolu v ČR

Drama na palubě amerického letadla

EBOLA: první případ v Česku? NE

Americká letiště zavádí screening teploty cestujících na příletech z Afriky

Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii

Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení

Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace