Podivná "vražda" poradkyně prezidenta Havla, alkoholičky Jany Chalupové, která se podle patologa "upila k smrti". Odsoudili hluchoněmého kulturistu. Nastrčili to na něj kvůli majetku?

Podivná &quote;vražda&quote; poradkyně prezidenta Havla, alkoholičky Jany Chalupové, která se podle patologa &quote;upila k smrti&quote;. Odsoudili hluchoněmého kulturistu. Nastrčili to na něj kvůli majetku?
14 / 10 / 2019, 08:00

Zvláštní vývoj má případ záhadného úmrtí poradkyně prezidenta Václava Havla paní Jany Chalupové, která vládla oddělení milostí. Za odsouzeného Martina Fabiána (28) se postavil Svaz neslyšících a nedoslýchavých. Spolek Šalamoun žádá obnovu procesu.

Podle rozsudku hluchoněmý Fabián se zálibou v románu Pán prstenů vylákal opilou Chalupovou (+61) do táborského lesoparku Pintovka. Tam jí údajně shodil ze srázu. Chalupová nezemřela na následky poranění, ale kvůli selhání organismu. Před smrtí vypila skoro litr rumu.

                                                                                  Jana Chalupová

 

Soud postavil rozsudek na děsivé větě: "Pachatel vraždu realizoval ve své mysli". Stejnou větu obsahoval mimo jiné i rozsudek ve známém případě Petra Kramného (Vražda v Egyptě). Na základě tohoto tvrzení lze odsoudit každého za cokoli. Pod rozsudkem je podepsán soudce Petr Černý, který je místopředsedou Soudcovské unie.

Upila se k smrti

Na případě je mimo jiné zvláštní i to, že případ nebyl nikdy vyšetřován jako trestný čin, protože z lékařské zprávy jasně vyplynulo, že se zemřelá Jana Chalupová (parafráze) upila k smrti. Případ byl znovu otevřen až po dvou letech na základě upozornění svědka, který měl s Fabiánem spor o dívku a dlužil mu peníze. V tu dobu se Fabián a dcery Chalupové přeli o její byt v pozůstalosti.

                                                                              Martin Fabián

 

Přímo u údajného pokusu o vraždu nebyli žádní svědci. Fabián bydlel u Chalupové v Praze na Letné v jejím rozlehlém bytě, který pronajímali. Před smrtí se o ni několik let staral. Chalupová na něj půl roku před smrtí přepsala správcovství bytu, učinila tak přes protesty svých tří dcer. S těmi měl Fabián vyhrocené vztahy.

Chalupová řídila Havla

Jana Chalupová pracovala pro prezidenta Václava Havla na pozici ředitelky útvaru pro styk s veřejností. Podepsala se na několika stovkách milostí, z nichž některé byly za hranicí zdravého rozumu.

"V kanceláři prezidenta republiky působilo zvláštní oddělení pro agendu milostí. Vládla v něm Jana Chalupová, která měla na rozhodování Václava Havla velký vliv a v podstatě rozhodovala, co se mu dostane do rukou," vzpomíná John Bok, dříve disident, nyní předseda spolku Šalamoun.

Například byla Chalupová podepsána pod milostí jejich společné známé disidentky Marty Chadimové z roku 1995, odsouzené za padělání listin (měla zálusk na dům a zahradu na Loretánském náměstí).

Prosadila též milost pro vraha Zdeňka Rangla, kterého se svého času obávali snad všichni vězni v českých kriminálech, a který po propuštění zabil nevinného člověka kladivem.

Po ukončení spolupráce s prezidentem propadla Chalupová naplno alkoholu a v posledních letech života z ní byla troska, když denně vypila několik litrů vína a rumu. Společnost jí dělal právě Martin Fabián, který se věnoval posilování.

Svědek vše odvolal

Žádné důkazy, že by se Fabián nějak podílel na smrti Chalupové, nejsou. Byl odsouzen k mimořádně vysokému trestu na 15,5 roku vězení na základě podnětu tři dcer zemřelé Chalupové a na základě výpovědi svědků, kteří mu dlužili peníze. S jedním svědkem se Fabián přel o partnerku. Svědek ale později svou výpověď odvolal s tím, "že to tak nemyslel" a "že jen tak klábosili".

Během soudního procesu soud nepřizval k jednání tlumočníka do znakové řeči. Fabián kvůli svému postižení nerozuměl ani slovo. O sluch přišel krátce po narození, když mu v nemocnici píchli prošlou vakcínu a dostal infekci. Fabiánovo mlčení u soudu si soud vyložil, že "když neprotestuje, tak souhlasí".

Záměna jmen

Soud se ve zcela nevídané míře opřel o Fabiánův facebook, který policie podrobila pečlivému zkoumání, a objevila na něm mezi mnoha tisíci příspěvky větu: "V úterý budu killer". Později se ukázalo, že "killer" není zmínka o vrahovi, ale jde o název posilovacího cviku.

Rozsudek byl kromě zmínky o "killerovi" postaven na zálibě Fabiána ne světě fantasy. Chalupovou údajně označoval přezdívkou Gloom, což si soud vyložil tak, že jde o postavu z románu Pán prstenů. Ta se však běžně píše jako Glum. Gloom je postava květinky z Pokémonů.

Soudce Černý si dal ve vypracování rozsudku zvlášť záležet na říší fantazie, kterou si zjevně vyhledal na wikipedii.

Případ může působit dojmem, že na jeho výsledku měli velký zájem dcery paní Chalupové a pak také svědci, kteří Fabiánovi dlužili peníze, a uvedli, že vraždu Chalupové údajně plánoval.

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace