Případ Kramný jde do finále a rozhodnutí Ústavního soudu se čeká každým dnem. Ať tak či onak – je takřka, že bude případ otevřen znovu. Podívejme se na některé podivné okolnosti, které případ provázely.
Ukázka z knihy „Případ Kramný: Všechno je jinak“, která je již na pultech.
„8. srpna 2013 letí zapečetěné rakve s ostatky Moniky a Klárky do Česka. Žaludky a další orgány trávicího traktu zůstávají v Egyptě a na scéně se už nikdy neobjeví.
Česká repitva těl Moniky a Klárky probíhá 9. srpna, tedy deset dní po smrti. Děje se tak na pitevně Ústavu soudního lékařství v Ostravě.
Na otázku, proč se repitva vůbec koná, lze těžko najít vhodnější odpověď než tu, že si ji vyžádal tlak médií. Vždyť případ se stal v Egyptě, tam také proběhla pitva a tam také je (bez přítomnosti českých kriminalistů) vyšetřován. Jenže zřejmě bylo potřeba najít něco „nového“.
Pitva již jednou pitvaných těl byla pojata více než velkoryse. Přišli dva patologové, jejich šéf, jeden asistent, jedna zapisovatelka a pět policejních důstojníků, z toho dva velmi vysocí. Byli to plukovník Sypták, poručík Čoček, major Aufart, plukovník Valerián a major Řezníček. Celkem tedy deset lidí na dvě těla. Kdo však chyběl, byl vyšetřovatel.
Takovou hojnost vysoce postavených policistů při pitvě pamatuje jen málokdo. Běžně je u pitvy vyšetřovatel, ale takové šarže a v takovém počtu? Pitva těl Moniky a Kláry Kramných se pak zapsala do historie ostravského ústavu soudního lékařství i celé České republiky nejen co do hojnosti přítomných, ale – jak se brzy ukáže - i co do výsledku.
Proč tak předimenzovaná účast? Egypt přece provedl pitvu s jasným výsledkem. Proč ta nedůvěra? Byla snad, zní to až neuvěřitelně, důsledkem mediálního tlaku na verzi, že vrahem nemůže být nikdo jiný než Kramný?
Přítomnost přednosty Ústavu soudního lékařství v Ostravě pana Igora Dvořáčka je tak říkajíc mimo záznam, neobjevuje se ani na jednom záběru z videa. A jen pro zajímavost: Igor Dvořáček, který v případu sehrál velmi důležitou roli, byl prý veden ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti pod krycím jménem Simon... Prochází celou kauzou jako duch a v zákulisí případu je považován za „tahouna“.
Než se podíváme na průběh repitvy, která všechno změní, je třeba ukotvit příběh v čase a připomenout klíčová fakta:
1. Při pitvě v Egyptě nebyly na tělech zaznamenány žádné odřeniny, žádné známky násilí.
2. Jako příčina smrti se vzhledem ke stavu žaludků jevil jednoznačně prudký jed, šlo jen o to, jaký. Žaludky a další části zažívacího traktu ovšem bůhvíproč zůstaly v Egyptě.
3. Pokud by byl jed prokázán, „hlavní mediální podezřelý“ Petr Kramný by s největší pravděpodobností vyvázl s podmínkou kvůli obtížně prokazatelné kauzalitě - fakt, že přežil, z něj ještě nedělá vraha.
Z ostravské repitvy existuje videozáznam. Je pečlivě sestříhaný, skoro to vypadá, že spíš než jako důkazní materiál má sloužit k doložení toho, že k repitvě vůbec došlo. Zatímco repitva trvala několik hodin, záznam má jen něco málo přes šestnáct minut.“
Konec ukázky. Co se při repitvě dělo? Co vlastně hledali – a co našli? Proč se všímali jen těla Moniky?
Sledujte případ na stránkách Security magazínu.
Knihu si můžete objednat na stránkách www.daranus.cz
Autor: hop