Podivný postup pražské policie. Podle jakých scénářů zasahuje?

Podivný postup pražské policie. Podle jakých scénářů zasahuje?
Popisek: Ilustrační foto
29 / 03 / 2016, 12:45

Incident z demonstrací 6. února v Praze je stále nevyřešený, policie nezná totožnost útočníků. Ale pondělní incidenty na Evropské ulici v Praze, které souvisely s "bitvou o vlajky" Tibetu už své "viníky" mají.

Pondělní protesty na Evropské ulici mají své podezřelé okamžitě....

Včerejší incidenty související s průjezdem kolony čínského prezidenta vyřešila Policie ČR velmi rychle. Jak uvádí na svých stránkách

"Krátce po poledni přijala policie oznámení o rizikovém chování několika osob, které vylezly na sloupy veřejného osvětlení v Evropské ulici na úrovni s ulicí Arabskou a dále s ulicí Horoměřickou a manipulovaly zde s vyvěšenými vlajkami. Tyto osoby odmítaly uposlechnout policejní výzvy a některé z nich se ke sloupům připoutaly. Vzhledem k tomu policie na místo přivolala hasiče s výškovou technikou a všechny odpůrce svedla na zem. Na policejních služebnách v této souvislosti skončilo celkem 12 osob pro podezření z přestupkového jednání.  Jednání všech předvedených policie klasifikovala jako přestupek proti veřejnému pořádku. Dvě osoby jsou navíc podezřelé ze spáchání přestupku proti majetku a přestupku spadajícího do kategorie ostatní přestupky....Na několika dalších místech v Evropské ulici docházelo rovněž k drobným potyčkám mezi skupinami příznivců a odpůrců návštěvy čínského prezidenta. Policistům se podařilo většinu potyček eliminovat v samém prvopočátku. V souvislosti s potyčkami skončila na policejní služebně jedna osoba. Jednalo se o muže cizí státní příslušnosti, který byl následně, po zhodnocení celé situace, obviněn z přečinu krádeže. Celou věc budou policisté řešit ve zkráceném přípravném řízení."

...únorové protesty dodnes své viníky nemají. Policie nezná jejich totožnost, i když tvrdila opak

Příznivci a odpůrci uprchlíků se 6. února odpoledne  střetli v Thunovské ulici v Praze na Malé Straně. Házeli po sobě lahve, ozývali se dělbuchy. Podle zpravodajky ČTK trval incident pět až deset minut, policie se obě skupiny snažila oddělit. 

Předseda Unie bezpečnostních složek Jiří Vítek tehdy na svém blogu obvinil českou policii z cílené provokace proti demonstrujícím ("Policisté v rolích fašistů, policisté jako obětní beránci. Ministře okamžitě odstupte!!!") Podle Jiřího Vítka "Scénář ze sobotní demonstrace pro média psala především policie, která účelově připravila malou epizodu, která však mohla stát zdraví nejen občanů, ale také některých policistů, které někdo v této hře obětoval."

Policie ale k demonstracím už 8. února uvedla:

"Kategoricky odmítáme spekulace, že by při střetu dvou skupin s protichůdnými názory na křižovatce ulic Thunovská a Zámecká byl někdo z maskovaných útočníků policista nebo se jednalo o policejně řízenou akci. Kriminalistům se do této chvíle již podařilo zjistit totožnost některých z maskovaných útočníků, jedná se o radikální extremisty z fotbalového prostředí. Jejich jednání, které bylo zadokumentováno, bude standardně prověřováno pro podezření z protiprávního jednání. Policisté se budou zabývat i podezřením z přestupku proti zákonu o právu shromažďovacím v souvislosti s maskováním obličejů těchto útočníků."

Když jsme se dnes Policie ČR dotázali, v jakém stadiu je celé vyšetřování, tiskový mluvčí uvedl:

"V rámci prošetřování incidentu v Thunovské ulici z 6. února 2016 policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví. Tímto prošetřováním se kriminalistům podařilo standardními cestami ztotožnit více než dvacítku aktérů incidentu. Totožnost několika dalších zatím známá není a pátráme po nich. Kriminalisté na případu stále pracují a trestní stíhání zatím zahájeno nebylo."

Úsudek nechť si udělá sám čtenář.

Jsem rád, že už nejsem příslušníkem POLICIE

Tagy článku