Podle amerického generála bylo už zabito na 45.000 bojovníků IS

Podle amerického generála bylo už zabito na 45.000 bojovníků IS
Autor fotografie: ResoluteSupportMedia|Popisek: Sean MacFarland
11 / 08 / 2016, 05:00

Už na 45.000 bojovníků takzvaného Islámského státu (IS) v Sýrii a Iráku bylo zabito od zahájení leteckých úderů mezinárodní aliance vedené USA před dvěma roky. Podle agentury AFP to dnes řekl velitel aliančních sil americký generál Sean MacFarland.

"Odhadujeme, že za posledních 11 měsíců jsme zabili kolem 25.000 bojovníků nepřítele. Jestliže k tomu přidáme 20.000 mrtvých, které jsme odhadem zabili předtím, pak je to o 45.000 nepřátel míň na bitevním poli," prohlásil generálporučík na tiskové konferenci.

MacFarland odhaduje, že IS nyní disponuje 15.000 až 30.000 muži ve zbrani. Je přitom přesvědčen, že pro džihádisty je čím dál tím obtížnější doplňovat své řady a nahrazovat bojovníky zabité v boji.

"Počet bojovníků na frontě se snižuje. Neklesá však jen kvantita, nýbrž i kvalita. Zaznamenali jsme, že operují mnohem méně účinným způsobem, než tomu bylo dřív. proto jsou pro nás také mnohem snadnějším cílem," konstatoval generál, který odpovídal na otázky kladené novináři v Pentagonu ve Washingtonu v přímém přenosu z Bagdádu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.