Podle Amnesty International muselo nedobrovolně opustit své domovy 1,2 milionu Afghánců

Podle Amnesty International muselo nedobrovolně opustit své domovy 1,2 milionu Afghánců
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Afghánistán
01 / 06 / 2016, 17:30

Organizace zveřejnila alarmující zprávu v úterý.

Podle Amnesty International až přes milion Afghánců muselo za poslední tři roky násilí panující v jejich zemi opustit nuceně svůj domov. Organizace apeluje na kábulskou vládu a mezinárodní společenství, aby aktivně řešila tuto rostoucí humanitární krizi, která připravila o střechu nad hlavou statisíce lidí.

Ve zprávě se Amnesty International zmiňuje o tom, že krize bude dál v důsledku války eskalovat. Poukazuje na fakt, že mnozí, kteří ztratili své domovy, ,,žijí v hrozných podmínkách na hranici přežití". Zpráva kritizuje mezinárodní společenství, že vzniká nová vlna uprchlíků, jíž se dostává minimální pomoci.

Zprávě Amnesty International dává za pravdu i OSN, jež ve svém shrnutí konstatuje, že za první čtyři měsíce tohoto roku muselo opustit své domovy přes 37 tisíc afghánských rodin. K tomu OSN ještě dodává, že v roce 2015 bylo zabito přes 11 tisíc civilistů, hlavně rukou vzbouřenců.

Na čísla zveřejněná Amnesty International reagoval Hafiz Ahmad Miakhail, mediální poradce afghánského ministerstva, které má v kompetenci uprchlickou politiku. Miakhail zpochybnil celkové číslo 1,2 milionu lidí, jež prezentovala lidskoprávní organizace, a řekl, že se blíží necelému milionu lidí. Dodal, že výsledné číslo není důsledkem pouze války či násilí páchané v Afhánistánu, ale je ovlivněno také přírodními katastrofami jako záplavy či zemětřesení.

Afghánistán má jedno z nejvyšších procent obyvatel-uprchlíků, kteří žijí mimo hranice této země. Jejich počet se odhaduje na 2,6 milionu. Podle zprávy Amnesty International minulý rok podniklo asi 178 000 Afghánců riskantní cestu do Evropy, aby zde zažádali o azyl.

 

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.