Podle Amnesty International používá Súdán v Darfúru chemické zbraně

Podle Amnesty International používá Súdán v Darfúru chemické zbraně
Autor: Pixabay.com/cs|Popisek: súdánská vlajka
30 / 09 / 2016, 11:00

Amnesty International ve své zprávě zveřejněné ve čtvrtek říká, že súdánská armáda se dopustil tento rok útoků chemickými zbraněmi na civilisty v oblasti Darfúru.

Na následky těchto útoků mělo zemřít až 250 lidí, většinu obětí měly tvořit děti, píše ve své zprávě Amnesty International. Tirana Hassan z vedení Amnesty International ke zprávě podotýká, že používání zbraní je válečný zločin.

Organizace má podle ní silné důkazy o tom, že k chemickým útokům opravdu došlo. Jedná se o satelitní snímky pořízené v dané oblasti postižené útoky chemickými zbraněmi a potom přes 200 rozhovorů s lidmi, kteří přišli s chemickými zbraněmi do styku, či jimi byli sami postiženi. Poslední útok chemickými zbraněmi se měl odehrát podle Amnesty International 9. září.

Organizace poukazuje na to, že Súdán záměrně použil hořčičný plyn, tzv yperit, který poprvé našel uplatnění v první světové válce.

Súdán nařčení obsažené ve zprávě Amnesty International odmítá. Ministr zahraničí Ibrahim Ghandour zprávu zpochybnil a prohlásil, že súdánská vláda nepoužívá chemické zbraně proti svým občanům a ani je nikdy nepoužila.

V roce 2003 vypukla ozbrojená vzpoura nearabských skupin, které se cítily ze strany Súdánu utiskovány. Konflikt si podle OSN vyžádal už asi 300 tisíc mrtvých, více než milion lidí pak vyhnal z domovů. Násilí se v poslední době zmírnilo, ale stále trvá.

 

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace