Podle Černé Hory stáli ruští nacionalisté za pokusem zavraždit premiéra Djukanoviče

Podle Černé Hory stáli ruští nacionalisté za pokusem zavraždit premiéra Djukanoviče
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Milo Djukanovič
06 / 11 / 2016, 19:00

Vrchní žalobce Černé Hory Milivoje Katnič v neděli prohlásil, že ruští nacionalisté plánovali atentát na černohorského premiéra Mila Djukanoviče. Ozřejmil tak některé detaily z plánovaného puče, který měl začít fyzickým odstraněním černohorského premiéra.

Tento plán spočíval v tom, že v den parlamentních voleb, 16. října, mělo několik mužů - Srbů a Černohorců vtrhnout do parlamentu a usmrtit Djukanoviče. Pokud by se to podařilo, plánovali strůjci komplotu dosadit k moci proruskou ,,poslušnou" vládu.

Podle Katniče se chtěli ruští nacionalisté zbavit premiéra proto, že Černá Hora pod jeho vedením nabrala ,,nebezpečný" prozápadní kurs, jehož hlavním výrazem je přistoupení Černé hory k NATO. 

Speciální bezpečnostní jednotky pak skutečně zatkly 16. října, tedy v den samotné volby nového parlamentu, dvacet Srbů a Černohorců. Čtrnáct z nich zůstává nadále ve vazbě včetně těch, kteří bojovali po boku proruských rebelů na východní Ukrajině.

Rusové však jakoukoliv účast na atentátu na Djukanoviče odmítají, i když se veřejně netají tím, že jsou proti tomu, aby se Černá hora stala dalším členem NATO.

Katnič v neděli řekl, že Černá Hora sice nemá přímé důkazy, že by se ve spiknutí Rusko jakkoli angažovalo, nicméně již nyní prokuratura disponuje důkazy, že se minimálně dva nacionalisté z Ruska na plánu podíleli.

 

Zdroj: apnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace