Podle Europolu je v EU několik stovek potencionálních teroristů

Podle Europolu je v EU několik stovek potencionálních teroristů
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
27 / 07 / 2016, 11:00

Berlín - V Evropské unii je několik stovek potenciálních islamistických teroristů, převážně to jsou navrátilci ze Sýrie. Německému deníku Neue Osnabrücker Zeitung to dnes sdělil evropský policejní úřad Europol. Podle něj ale nejsou žádné důkazy o tom, že by se teroristé systematicky ukrývali mezi uprchlíky, kteří do Evropy míří.

Podle něj ale nejsou žádné důkazy o tom, že by se teroristé systematicky ukrývali mezi uprchlíky, kteří do Evropy míří.

Podle odhadu Europolu odešlo z EU na Blízký východ zhruba 5000 lidí, kteří chtěli bojovat v Sýrii a v Iráku v řadách teroristické skupiny Islámský stát. Asi 1500 až 1800 z nich se do Evropy vrátilo.

"Mnoho z nich (navrátilců) nemá záměr ani schopnosti provést teroristické útoky. Přesto zbývají stovky potenciálních teroristů, kteří představují hrozbu pro bezpečnost Evropy," uvedl Europol. Podporuje proto národní policejní úřady v tom, aby navrátilce ze Sýrie důsledně sledovaly.

Evropský úřad je také přesvědčen, že se teroristé při pokusu proniknout na evropskou půdu nemaskují za uprchlíky.

"Členové teroristických skupin nebo vracející se zahraniční bojovníci s evropským pasem zpravidla cestují do EU s pravým nebo zfalšovaným pasem. Nespoléhají se na převaděčské bandy, které dopravují běžence," uvedl Europol.

Zajímavou informací je, že vysoký počet zahraničních podporovatelů  teroristického Islámského státu, kteří nyní cestují do rizikové oblasti v Sýrii a Iráku jsou nyní ženy.

Zdroj: ČTK, Europol

Tagy článku