Podle Putina je vyloučení ruských sportovců nespravedlivé

Podle Putina je vyloučení ruských sportovců nespravedlivé
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ruský prezident
18 / 06 / 2016, 09:45

Rusko prezident Vladimir Putin uvedl, že je nespravedlivé, že ruský atletický tým je i nadále vyloučen z mezinárodních soutěží, včetně olympijských her 2016 v Riu.

Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) rozhodla, že nezruší vyloučení, které uložila po obvinění ze státem podporovaného dopingu. Jednotliví závodníci mohou soutěžit jako neutrální, pokud se prokáže, že jsou čistí.

Putin vyzval Mezinárodní olympijský výbor (MOV), aby zasáhl.

Výkonná rada MOV oznámila, že uspořádá telekonferenci v sobotu, aby se diskutovalo o otázce před úterním summite MOV v Lausanne.

"Máme všeobecně uznávané zásady práva a jednou z nich je, že odpovědnost by měla být vždy zosobněná," řekl prezident Putin. "Proč by lidé, kteří nemají nic společného s porušováním, měli trpět pro ty, kdo se dopustili porušování?“

"Předpokládám, že budeme diskutovat s našimi kolegy ze Světové antidopingové struktury a doufám ve vhodnou reakci od Mezinárodního olympijského výboru."

Zemi byla pozastavena účast na soutěžích IAAF v listopadu 2015 poté, co nezávislá Světová antidopingová asociace (Wada) vydala zprávu, líčící kulturu rozšířeného dopingu a zapojení tajné služby Ruska do celé situace.

Poté Rusko zavedlo reformy, včetně přepracování pravidel, zavedení nezávislého testování a anti-dopingové výuky ve školách.

Pracovní skupina byla studoval ty reformy, ale čerstvá zpráva asociace Wada, vydaná ve středu přinesla další negativní zprávy o ruském sportu. Přestože bylo dosaženo významnému pokroku ke splnění kritérií IAAF, stále zůstávají následující problémy:

  • Hluboce zakořeněná kultura tolerance k dopingu se zdá nezměněná. 
  • Silná a efektivní anti-dopingová infrastruktura dosud nebyla vytvořena.
  • Existují podrobná tvrzení, že ruské ministerstvo sportu organizovalo systematický doping a jeho zakrývání.
  • Podle WADA dokonce bezpečnostní služby znemožňují sportovním organizacím testování atletů na doping.

Podle Andersena z IAAF byla ruská atletika poskvrněna tím, že dopuje z nejvyšších úrovní dolů a je tedy obtížné najít a vybrat čisté atlety.

Jiný představitel MOV, John Coates řekl, že ruským atletům by nemělo být umožněno účastnit se letních her v Riu vzhledem ke skrz naskrz zkažené atletice.

Proti tomu vystupuje například ruská skokanka o tyči, jelena Isinbajevová, která hodlá rozhodnutí IAAF napadnout u soudu za porušování lidských práv. Je prý zklamaná a uražená.

Podle šéfa IAAF rozhodnutí není ovlivněno stávající politickou situací, a zdůraznil, že vyloučení Ruska bylo jednomyslné od celé mezinárodní škály členů rady.

Zdroj: BBC

 

Tagy článku