Podle šéfa al-Káidy Zavahrího jsou příslušnící Islámského státu extrémisté a odpadlíci

Podle šéfa al-Káidy Zavahrího jsou příslušnící Islámského státu extrémisté a odpadlíci
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: islámský stát
09 / 05 / 2016, 08:00

Ajmán Zavahrí vyzval džihádistické bojovníky z konkurenční teroristické sítě ke sjednocení.

Šéf al-Káidy označil v nejnovějším zvukovém záznamu bojovníky Islámského státu za ,,extrémisty" a ,,odpadlíky". V nahrávce vyzval k jednotě mudžahedínů, aby mohla být Sýrie osvobozena od Rusů a ,,západních" křižáků. Podle agentury Reuters se autentičnost záznamu zatím nepotvrdila, má však charakteristické rysy předešlých Zavahrího poselství.

Spory mezi konkurenčními teroristickými organizacemi jsou již staršího data. Již v září minulého roku označil Zavahrí IS za nelegitimní. V nahrávce se proti němu jasně vymezil, když řekl, že IS al-Káida neuznává. Současně si ale nechal volné ruce k možné spolupráci proti přítomnosti západních vojáků v Sýrii  a Iráku.

Nyní znovu krizitoval IS, přesto opět připustil možnou spolupráci:

,,Chceme jednotu mudžahedínů, aby mohla být Sýrie osvobozena od Rusů a západních křižáků. Bratři moji...jednota je pro vás otázkou života a smrti."

Zavahrí zdůraznil rozdíly mezi al-Káidou a IS, který je podle něho příliš radikální. Proto také označil jeho bojovníky za extrémisty a odpadlíky. V nejnovějším zvukovém záznamu pak předpověděl, že postupy a metody, které IS vyznává, povedou ke ztrátě víry jeho dosavadních stoupenců. Vyzval všechny džihádisty ke sjednocení v Sýrii, což je ale v nejbližší době jen málo pravděpodobné.

Ideologické neshody jsou jen jedním aspektem dlouhodobějších neshod. IS se stal na poli blízkovýchodního terorismu hegemonem a v podstatě vytlačil al-Káidu z jejích pozic z oblasti, když vyhlásil na jím držených územích v Iráku a Sýrii chalífát. Tak daleko se al-Káida nedostala. Navíc panují spory mezi Zavahrím a šéfem IS Abú Bakrem Bagdádím. V roce 2013 selhala jednání ohledně rozdělení sfér vlivu v daném regionu a ohledně další expanze radikálů do Sýrie.

Zdroj: lidovky.cz

Tagy článku