Podle šéfa al-Káidy Zavahrího jsou příslušnící Islámského státu extrémisté a odpadlíci

Podle šéfa al-Káidy Zavahrího jsou příslušnící Islámského státu extrémisté a odpadlíci
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: islámský stát
09 / 05 / 2016, 08:00

Ajmán Zavahrí vyzval džihádistické bojovníky z konkurenční teroristické sítě ke sjednocení.

Šéf al-Káidy označil v nejnovějším zvukovém záznamu bojovníky Islámského státu za ,,extrémisty" a ,,odpadlíky". V nahrávce vyzval k jednotě mudžahedínů, aby mohla být Sýrie osvobozena od Rusů a ,,západních" křižáků. Podle agentury Reuters se autentičnost záznamu zatím nepotvrdila, má však charakteristické rysy předešlých Zavahrího poselství.

Spory mezi konkurenčními teroristickými organizacemi jsou již staršího data. Již v září minulého roku označil Zavahrí IS za nelegitimní. V nahrávce se proti němu jasně vymezil, když řekl, že IS al-Káida neuznává. Současně si ale nechal volné ruce k možné spolupráci proti přítomnosti západních vojáků v Sýrii  a Iráku.

Nyní znovu krizitoval IS, přesto opět připustil možnou spolupráci:

,,Chceme jednotu mudžahedínů, aby mohla být Sýrie osvobozena od Rusů a západních křižáků. Bratři moji...jednota je pro vás otázkou života a smrti."

Zavahrí zdůraznil rozdíly mezi al-Káidou a IS, který je podle něho příliš radikální. Proto také označil jeho bojovníky za extrémisty a odpadlíky. V nejnovějším zvukovém záznamu pak předpověděl, že postupy a metody, které IS vyznává, povedou ke ztrátě víry jeho dosavadních stoupenců. Vyzval všechny džihádisty ke sjednocení v Sýrii, což je ale v nejbližší době jen málo pravděpodobné.

Ideologické neshody jsou jen jedním aspektem dlouhodobějších neshod. IS se stal na poli blízkovýchodního terorismu hegemonem a v podstatě vytlačil al-Káidu z jejích pozic z oblasti, když vyhlásil na jím držených územích v Iráku a Sýrii chalífát. Tak daleko se al-Káida nedostala. Navíc panují spory mezi Zavahrím a šéfem IS Abú Bakrem Bagdádím. V roce 2013 selhala jednání ohledně rozdělení sfér vlivu v daném regionu a ohledně další expanze radikálů do Sýrie.

Zdroj: lidovky.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace