Podle studie jsou obchodní centra s použitím respirátorů bezpečná, nakazit se můžete spíše doma

Podle studie jsou obchodní centra s použitím respirátorů bezpečná, nakazit se můžete spíše doma
Autor fotografie: Pixabay
02 / 12 / 2021, 14:00

Podle neurobiologa a experta na DNA diagnostiku Omara Šerého jsou obchodní centra bezpečná z hlediska možné nákazy koronavirem, pokud se správné dodržuje nošení respirátorů. Nakazit se podle něho můžete spíše doma.

Omar Šerý, neurobiolog a expert na DNA diagnostiku, uvedl, že pokud se bude dodržovat správné nošení respirátorů v obchodních centrech, tak tato místa nepředstavují možné ohnisko nákazy covidem.
Šerý ja autorem studie, kterou vypracoval společně se svými kolegy, jež se zaměřuje na šíření koronaviru na místech, kde se shlukuje větší množství lidí. Vzorky byly sbírány právě v obchodních centrech, ale také na poště, nemocnici či covidáriu.

Z výzkumu je patrné, že veřejná místa jako obchodní centra v konečném důsledku nepředstavují riziko v souvislosti s možnou nákazou covidem. K eliminaci tohoto rizika napomáhají již zmíněná opatření, tedy nošení roušek, respektive respirátorů.

V další části se pak studie zaměřila na sběr vzorků v uzavřených prostorech se zvýšenou koncentrací lidí, kde musel proběhnout nějaký sociální kontakt. První odběr byl proveden na poště v Brně, druhý pak v obchodním centru v Olomouci, poslední odběr potom v nemocnici.

Jak ovšem vyplývá ze studie, nákaza covidem hrozí spíše doma, v práci, ve škole či na vánočních večírcích, tedy v uzavřených prostorech než v obchodních centrech, a pak se také zvyšuje riziko nákazy několikaminutovým kontaktem s infikovanou osobou, která nepoužívá respirátor.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace