Podle studie jsou obchodní centra s použitím respirátorů bezpečná, nakazit se můžete spíše doma

Podle studie jsou obchodní centra s použitím respirátorů bezpečná, nakazit se můžete spíše doma
Autor fotografie: Pixabay
02 / 12 / 2021, 14:00

Podle neurobiologa a experta na DNA diagnostiku Omara Šerého jsou obchodní centra bezpečná z hlediska možné nákazy koronavirem, pokud se správné dodržuje nošení respirátorů. Nakazit se podle něho můžete spíše doma.

Omar Šerý, neurobiolog a expert na DNA diagnostiku, uvedl, že pokud se bude dodržovat správné nošení respirátorů v obchodních centrech, tak tato místa nepředstavují možné ohnisko nákazy covidem.
Šerý ja autorem studie, kterou vypracoval společně se svými kolegy, jež se zaměřuje na šíření koronaviru na místech, kde se shlukuje větší množství lidí. Vzorky byly sbírány právě v obchodních centrech, ale také na poště, nemocnici či covidáriu.

Z výzkumu je patrné, že veřejná místa jako obchodní centra v konečném důsledku nepředstavují riziko v souvislosti s možnou nákazou covidem. K eliminaci tohoto rizika napomáhají již zmíněná opatření, tedy nošení roušek, respektive respirátorů.

V další části se pak studie zaměřila na sběr vzorků v uzavřených prostorech se zvýšenou koncentrací lidí, kde musel proběhnout nějaký sociální kontakt. První odběr byl proveden na poště v Brně, druhý pak v obchodním centru v Olomouci, poslední odběr potom v nemocnici.

Jak ovšem vyplývá ze studie, nákaza covidem hrozí spíše doma, v práci, ve škole či na vánočních večírcích, tedy v uzavřených prostorech než v obchodních centrech, a pak se také zvyšuje riziko nákazy několikaminutovým kontaktem s infikovanou osobou, která nepoužívá respirátor.

Tagy článku