Podle Turecka má papež František ,,křižáckou mentalitu"

Podle Turecka má papež František ,,křižáckou mentalitu&quote;
Autor: redakční databáze|Popisek: Turecko
27 / 06 / 2016, 08:30

Turecko reaguje na slova papeže Františka, který znovu označil masové vraždění Arménů Turky za první světové války za genocidu.

Turecko označilo ,,v odvetě" za papežova slova o genocidě hlavu katolické církve za člověka, která má ,,křižáckou mentalitu". Turecký vicepremiér Nurettin Canikli prohlásil v sobotu, že papežovy výroky, jež pronesl na své třídenní návštěvě Arménie, jsou ,,velmi nešťastné".

Canikli k tomu ihned dodal, že papežova slova v Jerevanu nesou znaky ,,mentality křížových výprav". Na ostrá slova, která Turecko papežovi adresovala, zareagoval mluvčí Vatikánu Federico Lombardi, který v neděli řekl, že nevidí na papežových slovech či textech nic, co by Canikliho výrok potvrzovalo.

Lombardi, který papeže Františka na jeho návštěvě Arménie doprovází, pak novinářům v Jerevanu sdělil, že papež neřekl jediné špatné slovo proti tureckému lidu. Zdůraznil, že jde ,,o ducha dialogu, budování míru, budování mostů, nikoli zdí, jak to Turecko vykládá. Dodal, že František není osobou, která by dělala či vyhlašovala křížové výpravy tak, jako se tomu dělo ve středověku.

Odhaduje se, že při masakrech Arménů Turky za první světové války padlo za oběť asi 1,5 milionu Arménů. Ze genocidu to označila dvacítka zemí včetně Francie, Itálie či Ruska. Naopak Turecko pojem genocida kategoricky odmítá a interpretuje masakry jako občanskou válku, která si vyžádala mezi 300 000 - 500 000 arménských obětí a stejný počet mrtvých na turecké straně.

 

Zdroj: iDNES.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace