Podle USA klesá počet teroristických útoků

Podle USA klesá počet teroristických útoků
03 / 06 / 2016, 07:30

Počet teroristických útoků loni ve světě klesl poprvé od roku 2012, a to meziročně o 13 procent.

Washington (ČTK) - Uvádí to výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí mapující terorismus, podle níž se útoky teroristů rozptýlily do více míst než dříve. Hlavní podíl na celkovém poklesu má podle Washingtonu úbytek atentátů v Iráku, Pákistánu a Nigérii.

V roce 2015 došlo po celém světě k více než 11.700 atakům, které měli na svědomí teroristé. Zahynulo při nich přes 28.300 lidí a zraněno bylo přibližně 35.300. O rok dříve přitom zahynulo ve světě v důsledku 13.500 teroristických útoků téměř 33.000 lidí.

Mapa teroristických útoků islámistických radikálů za rok 2015 v přehledné grafice.

"Globální teroristická hrozba se v roce 2015 dále rychle vyvíjela a stala se více decentralizovanou a rozptýlenou," citovala zprávu agentura Reuters. K alespoň jednomu útoku teroristů došlo v 92 zemích.

Více než 55 procent těchto akcí bylo však soustředěno do pětice z tohoto hlediska nejnebezpečnějších států: Iráku, Pákistánu, Indie, Afghánistánu a Nigérie.

Zatímco ve třech v úvodu zmíněných zemích jejich počet poklesl, nárůst naopak zaznamenali v Turecku, Sýrii, Egyptě, Afghánistánu, Bangladéši a na Filipínách.

Zhruba čtyřminutové video znázorňuje přehled teroristických útoků po celém světě, které měly více jak 20 obětí.

Zpráva varuje před vlivem takzvaného Islámského státu, který sice v Iráku a Sýrii ztrácí pozice, avšak v dalších blízkovýchodních či severoafrických zemích se objevily a posílily s ním spjaté skupiny.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace