Podle USA klesá počet teroristických útoků

Podle USA klesá počet teroristických útoků
03 / 06 / 2016, 07:30

Počet teroristických útoků loni ve světě klesl poprvé od roku 2012, a to meziročně o 13 procent.

Washington (ČTK) - Uvádí to výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí mapující terorismus, podle níž se útoky teroristů rozptýlily do více míst než dříve. Hlavní podíl na celkovém poklesu má podle Washingtonu úbytek atentátů v Iráku, Pákistánu a Nigérii.

V roce 2015 došlo po celém světě k více než 11.700 atakům, které měli na svědomí teroristé. Zahynulo při nich přes 28.300 lidí a zraněno bylo přibližně 35.300. O rok dříve přitom zahynulo ve světě v důsledku 13.500 teroristických útoků téměř 33.000 lidí.

Mapa teroristických útoků islámistických radikálů za rok 2015 v přehledné grafice.

"Globální teroristická hrozba se v roce 2015 dále rychle vyvíjela a stala se více decentralizovanou a rozptýlenou," citovala zprávu agentura Reuters. K alespoň jednomu útoku teroristů došlo v 92 zemích.

Více než 55 procent těchto akcí bylo však soustředěno do pětice z tohoto hlediska nejnebezpečnějších států: Iráku, Pákistánu, Indie, Afghánistánu a Nigérie.

Zatímco ve třech v úvodu zmíněných zemích jejich počet poklesl, nárůst naopak zaznamenali v Turecku, Sýrii, Egyptě, Afghánistánu, Bangladéši a na Filipínách.

Zhruba čtyřminutové video znázorňuje přehled teroristických útoků po celém světě, které měly více jak 20 obětí.

Zpráva varuje před vlivem takzvaného Islámského státu, který sice v Iráku a Sýrii ztrácí pozice, avšak v dalších blízkovýchodních či severoafrických zemích se objevily a posílily s ním spjaté skupiny.

Tagy článku