Vietnam znepokojen zprávami o čínském ozbrojování umělých ostrovů

Vietnam znepokojen zprávami o čínském ozbrojování umělých ostrovů
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Sporné ostrovy
31 / 05 / 2015, 10:30

Jihočínské moře se stává díky čínské expanzi velkým bezpečnostním rizikem a místem možného budoucího konfliktu.

Vietnamský náměstek ministra obrany v sobotu oznámil, že pokud jsou zvěsti o rozmístění mobilních dělostřeleckým systémů na umělých jihočínských ostrovech, tak že se jedná o znepokojivý vývoj.

"Jestli je to skutečně stalo, je to velmi špatné znamení pro již velmi komplikovanou situace v Jihočínském moři," řekl generál Nguyen Chi Vinh v rozhovoru pro Reuters na bezpečnostním fóru v Singapuru.

Spojené státy v pátek oznámily, že Čína umístila mobilní dělostřelecké zbraně na rekultivované ostrově ve sporném Jihočínském moři. Analytici uvedli, že dělostřelectvo by mohlo představovat hrozbu pro blízké vietnamských základen, a i na sporném území v Jihočínském moři.

Situace graduje posledních šest měsíců, kdy satelitní snímky ukázaly masivní rozšiřování ostrovů o tisíce metrů čtverečních. Čína tvrdí, že ostrovy jsou v čínském teritoriu.

Jak vypadají ostrovy si prohlédněte zde

Generál Vinh řekl, že chce, aby mezinárodní společenství spolupracovalo na tom, aby Čína zastavila rekultivační činnost v Čínském moři.

"Doufám, že mezinárodní společenství bude vždy odpovědné za mír, stabilitu a rozvoj regionu, a nebude ignorovat akt porušující mezinárodní právo," řekl Vinh.

V pátek Vinh vedl bilaterální jednání s admirálem Sun Jianguo, zástupcem náčelníka štábu Čínské lidové osvobozenecké armády. Na jednání jej požádal, aby respektoval suverenitu Vietnamu.

"Jsme vojáci, takže jsme velmi upřímný na rozdíl od diplomatů," dodal Vinh. "Velice jasně jsme dali najevo, že zachováme naši suverenitu, a chceme, aby se dodržovalo mezinárodní právo a zachovali odpovědnost mezi Vietnamem a Čínou".

Zdroj: Reuters

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.