Podnikání jako partie šachu

Podnikání jako partie šachu
Autor fotografie: CZECHOSLOVAK REAL a EUROPEAN INSTITUTE|Popisek: Vladislav Stanko
01 / 10 / 2016, 00:15

Vladislav Stanko poskytuje bezpečnost firmám i vlivným osobnostem. Vedle toho založil i odborný vzdělávací institut.

Když Vladislav Stanko letos na jaře odcházel z jisté neformální aukce uměleckých děl, radoval se z celého srdce. Podařilo se mu totiž vydražit obraz stálice českého hudebního nebe Karla Gotta. „Mistra obdivuji od školních let a vím, že také maluje. Rozhodnutí zapojit se do dražby jsem proto učinil nevědomky vlastně již dávno,“ zněl komentář podnikatele. Zaplacená částka 230 000 korun pomůže podle jeho slov nadacím Chantal Poullainové a Trebbia.

CESTY NAHORU I DOLŮ

Vladislav Stanko se přitom charitativních dražeb zúčastnil už i minulosti. Jeho pracovnu zdobí například obraz od kytaristy Rolling Stones Ronieho Wooda, či dres českých biatlonových reprezentantů, získaný také tímto způsobem.

A jestli hádáte, že podporu dobročinných projektu tomuto energickému člověku umožňují výsledky podnikání, hádáte správně. Nevěnuje se přitom ekonomické oblasti, v níž úspěch přichází závratným tempem a ze dne na den, nýbrž jde spíše o postupné zdolávání jednoho malého cíle za druhým. Možná by však místo „cíle“ bylo správnější napsat – jedné překážky za druhou.

Jako žák hrál závodně šachy, prý docela úspěšně, hlavně zásluhou otce. Jenže později, kdy studoval na střední škole, ho zlákalo posilování, bojové sporty a od nich byl jen malý krůček k roli osobního strážce a manažera bezpečnosti. Mezi prvními studenty absolvoval na Žilinské univerzitě, Katedře bezpečnostního managementu, studium nového oboru – bezpečnostní management.

V té době si na Slovensku velmi dobře vedl, mezi jeho zákazníky patřila nejnáročnější klientela – šlo zejména o zabezpečování osobní ochrany vlivných podnikatelů i politiků. Z osobních důvodů však před deseti lety přesídlil do Prahy a vše bylo najednou jinak, zde znovu začínal od nuly. Práce se mu pak stala dobrou terapií na nepovedený vztah.

UMĚNÍ PŘEŽÍT

V roce 2008 v době kulminující ekonomické krize, zakládá společnost CZECHOSLOVAK REAL, a protože ctí česko-slovenskou vzájemnost, vybírá si i symbolické datum 28. října.
Usmívá se, když říká, jak ho mnozí odrazovali, že v době krize a ekonomické stagnace se firmy

nezakládají. „Jsem zastáncem myšlenky buď teď anebo nikdy. Řídím se jí celý život,“ říká Vladislav Stanko, majitel dnes už prosperujících firem. Jeho společnost soustřeďuje pod jednou značkou facility, reality, security a vzdělávání. Snem podnikatele je vybudovat silnou československou firmu působící mimo ČR a SR i v zahraničí, která se odpovědně stará také o zaměstnance v duchu Tomáše Bati. Zaměstnance považuje právem za nejdůležitější složku svého podnikání. Nejvíc se potýká s těmi řadovými, takže pro nedostatek seriózních lidí už i zakázky odmítl.

Obecně je problém, říká, že zákazník by chtěl co nejkvalitnější službu a za co nejnižší částku. Bohužel tomu nahrává zákon o veřejných zakázkách kde rozhodujícím kritériem je nabízená cena. To je však rozpor, musí jít o dobře vycvičené lidi. Sám se věnoval bojovým uměním, střelbě, absolvoval různé specializované kurzy a výcviky. Teď prioritně spolupracuje s partnery z Izraele, UK a Ruské federace.

Myslí si, že začít znovu od nuly a uspět mu pomohla znalost šachů, hry, při které si člověk osvojuje logické myšlení, strategii, taktiku a trpělivost – a toho všeho je třeba i v podnikání. Proto má i jeho společnost v logu šachovou figurku, věž, jako symbol ochrany a strategie. Firemní slogan zní „Váš nejlepší tah…“ A protože jeho podnikání vznikalo krůček po krůčku má i silné sociální cítění. Proto firma CZECHOSLOVAK REAL sponzoruje řadu vlasteneckých, kulturních a sportovních akcí a podporuje charitativní projekty. I v tomto roce již tradičně spolu s partnery Muzeem TGM v Lánech a Společnosti M. R. Štefánika uspořádá 28.10. oslavu státního svátku ČSR a mezinárodní konferenci. A jestli se jeho podnikání a projektům vyhnou zásadní komplikace, tak 28.10.2018 při oslavě 100. výročí první Československé republiky bude slavit jeho společnost 10. výročí.

LESK ZNÁMÉHO JMÉNA

Rozhodně nevede fádní život, protože podniká i mimo Českou republiku, tedy na Slovensku, ale i v Anglii a Srbsku. V poslední době mu přineslo uspokojení založení Evropského institutu, což je vzdělávací instituce v oblasti bezpečnostního a krizového managementu. Kromě vzdělávací, poradenské, publikační a vydavatelské činnosti poskytuje též kvalitní manažerské vzdělávání v podobě profesních kurzů, zkoušek odborné způsobilosti a studia MBA.

Firma už poskytla VIP ochranu různým podnikatelským skupinám či celebritám, což je podle podnikatele moment, který sice přináší jistou slávu, ale i značnou odpovědnost. Raději zůstává při zemi: „Naše činnost je tvrdý každodenní chlebík. V podstatě není situace nebo zakázka, se kterou bychom si po bezpečnostní stránce neporadili, naše služby i technika jsou na špičkové úrovni.“

„Šachy jsou hra, při které si člověk osvojuje logické myšlení, strategii, taktiku a trpělivost – a toho všeho je třeba i v podnikání.“

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.